Aydın'da referandum

AYÇEP, geçtiğimiz ay yıkımına başlanan Adnan Menderes Stadyumu'nun boş alan olarak kalmasını istedi. Çevreci topluluk referandum önerisini gündeme getirdi.

Hakan Horata
Hakan Horata Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Aydın’ın kalbinde yer alan ve 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremin ardından yıkım kararı verilen Adnan Menderes Stadyumu, tartışmaları da beraberinde getirdi.
2 Ocak tarihinde ilk darbenin vurulduğu stadyumun, yıkımı sonrası oluşacak boş alanın ne yapılacağı gündemden düşmüyor.
Konuyla alakalı birçok iddianın yer aldığı ortamda, bir açıklama da Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP)’ten geldi.
Adnan Menderes Stadyumu önünde bir araya gelen dernek üyeleri, basın açıklaması yaptı.
Grubun sözcüsü olarak mikrofonu eline alan Hatice Şahin, yıkım sonrası oluşacak boş alan için, Aydın halkının kullanabileceği yeşil alan konusundaki görüşlerini aktardı.

TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ
Yıkımına devam edilen stadın yerine rantlaşmaya karşı çıktığını belirten Şahin, AYÇEP olarak konunun sıkı takipçisi olacaklarını belirtti.
Şahin, “Yıllarca spora hizmet eden ve içerisinde birçok kıymetli anılar biriktiren bu stadın yıkılmasıyla birlikte yerine ne yapılacağı gündeme gelmiştir. Bu alanın Aydın'ın doğal yapısına ve kültürüne uygun bir şekilde imar edilmesi şartıyla yeşil alana dönüştürülmesinden yanayız. Söz konusu arazinin rant alanına çevrilmesine müsaade etmeyeceğiz" dedi.

SANDIK ÖNERİSİ
AYÇEP Başkan Mehmet Vergili, halkın iradesine bırakılmayan her alanın rantlaşmaya kurban gittiğini savundu.
Vergili, İlerleyen günlerde kent merkezine sandık kuracaklarını ve halkın ne istediğini soracaklarını bildirdi.
Başkan Mehmet Vergili “Son 100 yılda, çarpık yapılaşma yüzünden dört duvar arasına sıkıştık. Aydın’ın, göbeğinde yer alan bu alanın halkın kullanımına açık bir şekilde uygun hale getirilmesini istiyoruz. Biz çevreciler olarak sandık kurulmasını ve halkın buraya ne yapılması gerektiğine karar vermesini istiyoruz. Ayrıca halka sormadan yapılan tüm projeler de göz önünde. Mesela eski otogarın oraya yapılan binayı büyük bir tahribat olarak görüyoruz." ifadelerine yer verdi.

23 Oca 2024 - 15:01 - Gündem

Mahreç  Hakan Horata