Zararları sanılandan çok

Hayatımızdaki yeri her geçen gün artan telefonlarımızdan ayrılmak istemeyip yatağımıza kadar getiriyoruz. Uykuya dalmamızda bile eşlik eden telefonlarımız aslında bilmediğimiz zararları da beraberinde getiriyor.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın


Eskiden sadece arama yapmak için kullanılan telefonlar, gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde âdeta birer parçamız haline geldi. Yemek yerken, gezerken, bir şeyler izlerken, yatağa girip uykuya hazırlanırken yanımızdan ayırmadığımız telefonlar için uzmanlar, özellikle uyku sırasında en az 1 metre uzakta kalmak gerektiği konusunda uyarıyor; çünkü uyku sırasında telefonunuzu yakınınızda bulundurmak oldukça zararlı.

İşte cep telefonuyla uyumanın 6 zararı:
VERİMSİZ BİR UYKUYA NEDEN OLUR
Cep telefonu ile uyumak, aslında uyumamak demektir. Cep telefonunuz yakınınızdayken beyniniz asıl uykuya geçemez, sürekli bir şey olmasını bekler, en ufak bir sesi telefon bildirimi sanır, gözünüzü açtığınız anda sizi sosyal ağlara bakmak için yönlendirir. Gece boyunca verimli bir şekilde uykuya geçemediğinizde gün içinde uykusuzluk, stres, dikkat eksikliği, baş ağrısı gibi problemlerle başa çıkmak zorunda kalırsınız.

YANGIN TEHLİKESİ ORTAYA ÇIKARIR
Birçok insan telefonunu gece uyurken şarj etmeyi tercih eder. Siz uykudayken şarj olmaya çalışan telefonu bir de yastığınızın altına koyarsanız büyük bir tehlike ile âdeta baş başasınız demektir. Yastığın altında elektriğin de etkisiyle çok fazla ısınacak olan telefon bir bomba kıvamına gelir ve yüksek ihtimalle patlama tehlikesi taşır.

KANSERİ TETİKLER
Siz uykuya dalsanız da telefonunuzun yaydığı elektronik dalgalar uykuya dalmaz ve size zarar vermeye devam eder. Bu dalgaların radyasyon etkisi kalp ritmini, biyolojik saati, stres düzeyini, kanser oluşum riskini olumsuz yönde etkiler.

KABUSLAR GÖRMEYE NEDEN OLUR
Uykunuz boyunca kötü rüyalar görmekten ve bir türlü rahat bir şekilde uyuyamamaktan mı şikayetçisiniz? Asıl problem belki de uyku boyunca baş ucunuzda kalan cep telefonudur. Cep telefonunun sürekli radyasyon yayması, beyninizi kötü etkileyerek kötü rüyalar görmenize neden olabilir.

UYKUYA DALMAYI ENGELLER
Yatağa girdiniz, bir türlü uykuya dalamadınız ve telefonunuza sarıldınız. Bir süre internette dolanmanın iyi bir fikir olduğunu ve böylelikle uykunuzun daha çabuk gelebileceğini düşünüyorsunuz. Ancak bu düşüncelerin hepsi yanlış! Telefon ve tablet gibi teknolojik aletlerin ışığı, beyninizi uyarır ve uykunuzun kaçmasına neden olur. Vücudunuzdaki melatonin hormonu daha da azalarak uykuya geçme süreniz gecikir.

27 Oca 2024 - 22:51 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi