Doktorunuz diyor ki

Aydın Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Gül Özlem Türkkan, “Sigara bağımlılığı bir hastalıktır ve tedavi edilebilir” dedi.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Aydın Devlet Hastanesi’nde Göğüs Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapan Uzm. Dr. Gül Özlem Türkkan, 9 Şubat Sigara Bırakma Günü nedeniyle önemli açıklamalarda bulundu.
Sigaranın bağımlılık etkisinin yanı sıra birçok hastalığa da sebep olduğunu ifade eden Dr. Türkkan, “Sigarayı bırakmak için en doğru zaman şu an” başlığıyla yaptığı açıklamada “Toplumda yaygın kullanılan tütün ürünleri bağımlılık yapıcı etkilerinin yanı sıra başta akciğer kanseri olmak üzere birçok kanserin gelişmesinde, kalp hastalıklarının oluşmasında, KOAH gibi solunum sistemi hastalıklarının ortaya çıkmasında önemli bir etkendir." dedi.

BIRAKABİLİRSİNİZ
Sigara kullanımının önlenebilir en önemli ölüm nedeni olduğu belirten Türkkan, "Tütün ürünleri vücudumuzun hemen her organına zarar vererek, çeşitli hastalık ve kanser gelişimine neden olarak sakatlık ve erken ölüme neden olur. Tüm bu riskler göz önüne alındığında sigarayı bırakmak için bir adım atmak çok önemlidir. Tütün ürünlerinin kullanımının bırakılması her zaman ve her yaşta çok fayda sağlayacaktır. Sigara bağımlılığı bir hastalıktır ve tedavi edilebilir. Bırakma kararlılığı, uygun tedavi ve motivasyonla siz de sigarayı bırakabilirsiniz.” ifadelerine yer verdi.

09 Şub 2024 - 11:15 - Sağlık

Mahreç  İhlas Haber Ajansı