Aydın'ın yeni rotası

Bilinen tarihi milattan önce 7. yüzyıla kadar uzanan Söke’nin Doğancılar Köyü Tarihi Rum ve taş evleri ile Aydın’a yeni bir turizm rotası kazandırdı. Teknolojinin giremediği köyde tarihi koklamak isteyenler özellikle hafta sonlarında taş sokakları arşınlıyor.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Burada ne acele etmek var, ne geç kaldım telaşı. Burası Aydın’ın Söke ilçesinin Doğanbey Köyü.
Kendinizi binlerce yıl öncesinde sanacağınız kadar eski taş sokakları ve evleri ile bambaşka bir dünyadaymış hissi veren köy, tatilcilerin yeni rotaları arasında.
Her evin birer sanat eseri gibi olduğu köyde nefes almak bile insana kendini farklı hissettiriyor.
Aslında eski bir Rum Köyü olan Doğanbey ‘sokakların dili olsa da konuşsa' diyecek kadar zengin ve köklü bir tarihe sahip.
Bilinen en eski tarihi M.Ö. 7. yüzyıla dayanan Doğanbey Köyü’nde tüm mimari Rumlardan kalma.
Adının Doğanbey olması ise Rumca da ‘Odalar’ anlamındaki Domatia’dan geliyor. Yani sanıldığı gibi bir bey yada paşa yok ortada…
Köy Ege’deki adaların ihtiyaçlarını temin etmek için 19. yüzyılda II. Abdülhamit’in fermanıyla kurulmuş. Yakındaki Sisam, Kıbrıs, Girit gibi yerlerden getirilen Rumlarla hane sayısı 300’ü aşan bir yerleşim oluşturulmuş.
Ancak bu köy I. Dünya Savaşı’nda Türk köylerine saldıran Yunan çetelerini korur hale gelmiş. Ege efeleri de bu duruma kayıtsız kalmamış ve köy kanlı çatışmalar görmüş. Türk ordusunun İzmir’e girmesiyle birlikte köydeki Rum ailelerin çoğu kaçmış.
1924’de ise mübadele ile Selanik ve Balkanlardan gelen Türkler, ardından da Kürtler boş kalan evlere yerleştirilmiş. Fakat arazinin verimsiz ve rüzgarlı oluşu, ayrıca hızla çoğalan nüfus nedeniyle köyün sakinleri 1980’lerin sonunda devletin de teşvikiyle yer değiştirmiş. Doğanbey’in ikiye ayrılıp Rum Köyü olanına eski, Türklerin sonradan kurduğuna da Yeni Doğanbey denmesinin sebebi bu. Yeni kurulan Doğanbey eski köyün 2 km aşağısında bir düzlükte yer alıyor.
Köylülerin oturmadıkları ve geneli harabeyken sattıkları evlerin çoğu el değiştirmiş ve eski evler restorasyondan geçirilip bugünkü şahane görüntüyü kazanmış.
Öyle çok bilinen turistik köyler gibi kafe bar restoranın bulunmadığı sayılı mekanın olduğu köyde konaklama imkanı da sınırlı.
Nasıl gidilir?
Doğanbey Köyü, Aydın’ın Söke ilçesine bağlı. Köyün Söke’ye mesafesi ise yaklaşık 30 km. Didim – Milas karayolu üzerinde ilerlerken Priene Antik Kenti ve Eski Doğanbey Köyü tabelalarını izleyip, Güllübahçe’yi geçip Doğanbey köyüne saparsanız kısa sürede köye varabilirsiniz.

09 Şub 2024 - 14:02 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi