Aydın para basıyor

"Kuru Meyve Çalıştayı"nda Aydın’ı temsil eden Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Altıntaş, kentin ihracat performansını değerlendirdi. Altıntaş, Aydın’ın kuru incir dış satımından 300 milyon dolar gelir elde ettiğini bildirdi.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Aydın para basıyor
Haber albümü için resme tıklayın

Türk kuru meyve sektörü, Tarım Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Oda ve Borsalar, Araştırma Enstitüleri, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü temsilcilerinden oluşan 120’den fazla katılımcı ile "Kuru Meyve Çalıştayı"nda buluştu.
Sektör, 2024 ihracat hedefleri için stratejilerini belirledi.
Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Ali Işık, “2023 yılında 483 bin tonluk ihracatımız karşılığında ülkemize 1,6 milyar dolar gelir elde ettik ve dünya liderliğimizi koruduk. 2023 yılı toplam ihracatımızın 1,14 milyar dolarlık kısmı, çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir ve kuru kayısıdan elde edildi. Çekirdeksiz kuru üzüm ihracatının toplam payı yüzde 29, kuru kayısının yüzde 25 ve kuru incirin de yüzde 17 olmuştur. Avrupa ülkelerinin kuru meyve ihracatımızdaki pazar payı %62 olarak gerçekleşirken, Japonya, ABD, Çin ve Brezilya gibi pazarlara yapılan ihracatımız da artış göstermiştir.” dedi.

70 BİN TONLUK İHRACAT
Çalıştaya katılan Aydın Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Altıntaş da kentin kuru meyve üretim ve ihracatı ile ilgili bilgi verdi.
Aydın’da 240 bin ton taze incir üretildiğini, kuru incir üretiminin 70 bin ton olduğunu belirten Altıntaş, ihracatın da 300 milyon dolara ulaştığını anlattı.
Altıntaş, “Kuru incirde kaliteyi sağlamak için ihracatçılarımızın kerevet, ilek torbası ve diğer destekleri çok kıymetli bu desteklerin artarak sürmesini bekliyoruz Aydında üretilen kuru incirin yüzde 30’u organik.” diye konuştu.

09 Şub 2024 - 16:37 - Ekonomi

Mahreç  Haber Merkezi