Zeytinyağı değil tağşiş

Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur, hakiki zeytinyağı adı altında litresi 80-100 TL'den satılan ürünlerin hileli olduğunu bildirdi. Çondur, 250 TL’nin altındaki yağların şüpheli durumda olduğunu söyledi.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Zeytinyağı değil tağşiş
Zeytinyağı değil tağşiş
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur, son günlerde e-ticaret üzerinde hakiki zeytinyağı iddiasıyla satılan ve fiyatı piyasanın çok altında olan ürünlerden uzak durulmasını istedi.

Ucuza satılan ürünlerin tağşiş zeytinyağı olduğunu belirten Çondur, fiyatına aldanılmaması uyarısında bulundu.

TIPKISININ AYNISI

Tağşiş zeytinyağının ilk bakışta hakiki zeytinyağından ayırt edilemediğini ancak laboratuvar analizi ile tespit edilebileceğini ifade eden Çondur, zeytinyağının başka yağlar ile karıştırılmasının da Türk Gıda Kodeksi’ne göre yasak olduğunu belirtti.

Son yıllarda uluslararası piyasalarda zeytinyağı fiyatındaki artışın Türkiye’yi de etkilediğini belirten Çondur, "e-ticaret siteleri üzerinden hakiki zeytinyağı adıyla ucuza hileli zeytinyağlarının satışı arttı. Taş baskı, soğuk sıkım, erken hasat isimleri altında kilosu 250 liranın altında alınan her yağdan tüketicilerimizin şüphe duyması gerekiyor. Çünkü bunların toptan fiyatı, ton bazındaki, tanker bazındaki fiyatları 250 TL. Perakendede 300 TL ve üzerinde satılan bu yağlar kesinlikle, stok fazlası adı altında veya geçmiş yıl mahsulü adı altında 80-100 liralara pazarlanamaz. Bu yağlar karışıktır. Bunlar tağşişli yağlardır. Tağşiş, zeytinyağının başka bir yağla hileli olarak karıştırılması anlamına gelir" diye konuştu.

10 Şub 2024 - 13:07 - Sağlık

Mahreç  İhlas Haber Ajansı