30 tonluk şaşkınlık!

Aydın'ın öncü firmalarından Mendeş Beton'da şoförlük yapan Özge Çakmak görenleri şaşırtıyor. Çakmak, 30 tonluk mikseri ojeli parmaklarıyla fırıl fırıl çeviriyor.

Melek Fırat
Melek Fırat Tüm Haberleri
30 tonluk şaşkınlık!
30 tonluk şaşkınlık!
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın'da faliye gösteren Mendeş Beton, bir ilke daha imza attı. Türkiye'de ilk kadın beton mikseri operatörünü kadrosunu katan firma, büyük takdir topladı.

7 aydır Aydın'da olan ve 1 aydır 30 tonluk beton mikserine şoförlük yapan 39 yaşındaki Özge Çakmak, kendisini direksiyon başında görenlerin şaşıp kaldığını anlattı.

HEP GERİ ÇEVİRDİLER

İşe giriş sürecini anlatan Çakmak, "Bir çok firmadan olumsuz cevap aldım. Ama Mendeş Beton'da hoşgörüyle karşılandım. Operatör  açığı olmadığı halde 2 gün içinde iş başvurum kabul edildi." dedi.

Şehirler arası yollarda bile mikseriyle beton taşıdığını belirten Çakmak, MANŞET muhabiri Melek Fırat ile İncirliova'dan Selçuk'a yolculuk yaptı.

Muğlalı olduğunu belirten Çakmak, "İlk olarak gaz sektöründe başladım. Her departmanda görev aldım. Öğrenmeye merakım çok. Merakım sonrasında bir meslek halini aldı. Mutluyum, yaptığım işi seviyorum" dedi.

KAMYON EVİM GİBİ

Günün 12 saatini mikseriyle birlikte geçirdiğini söyleyen Çakmak, "Burası benim evim gibi. Günün 12 saatini aracımda geçiriyorum. Aracı kullanmak zor değil. Normal arabalara göre kamyonlar daha rahat. Sektörde çok fazla kadın maalesef yok." diye konuştu.

İlk zamanlar çevresi tarafından tuhaf karşıladığını vurgulayan Çakmak, "Bir iki firmaya gittim. Dediler ki bayan şoför almıyoruz. Sonra Mendeş'e mail attım insan kaynaklarına. Sağ olsunlar çok ilgilendiler. İhtiyaçları olmamalarına rağmen 2 gün içinde istihdam yarattılar. Evet, seni işe alacağız. Destekleyeceğiz. Kadınların hep destekçisiyiz zaten dediler. O kadar yumuşak ve profesyonel bir geçişle beni adapte ettiler ki, ben birden kendimi işin içinde buldum" diyerek firmayı öve öve bitiremedi.

TÜRKİYE'DE İLKİ BİZ YAPTIK

Kadın, operatörlere destek olmaya devam edeceklerini belirten firma sahibi Yusuf Mendeş, "Özge hanımdan böyle bir müracaat gelince önce şaşırdık. Hazır beton sektörü zor bir sektör ama kendisinin cesareti bizi de cesaretlendirdi. Deneme sürüşü yapıldı. Uzman arkadaşlarımızdan onay çıkınca Özge hanımı kadromuza kattı. Biz şirket olarak bu durumdan son derece mutluyuz. Bu işin başlangıcını Türkiye çapında biz yaptık. Türkiye ilk bayan beton mikseri operatörünün Aydın'da ve firmamızda çalışıyor olması bizi mutlu ediyor. Bu alandaki istihdamı önümüzdeki süreçte daha fazla artırarak hem pompa, hem mikser hem de diğer büyük araçlarda kadın istihdamını ön plana alacağız" diye konuştu.

12 Şub 2024 - 17:20 - Gündem

Mahreç  Melek Fırat