Aydın’ın geçmişi çürüyor

Aydın’ın Efeler ilçesinde yer alan ve yaklaşık 300 yıllık geçmişe sahip 6 tarihi çeşme, zamana yenik düştü. Dönemin önemli simgeleri arasında yer alan yapıların, bakımsız ve atıl vaziyette oluşu yürek sızlatıyor.

Hakan Horata
Hakan Horata Tüm Haberleri
Aydın’ın geçmişi çürüyor
Aydın’ın geçmişi çürüyor
+19
Haber albümü için resme tıklayın

Osmanlı Devleti’nin 18.yy itibariyle, batı medeniyetlerinin etkisi altına girmesi mimari alanda değişimlere neden oldu.
Bu süreçte İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde başlayan değişim, Anadolu’nun dört bir köşesine yayıldı.
Aydın’da da mimaride batı sanatının örnek alınmasının en önemli örnekleri, çeşme ve sebil yapılarında meydana geldi.
Bu süreçte kentte hüküm süren Cihanoğulları ailesi, neredeyse tüm tarihi yapılarda rol oynadı.
Aydın’ın Efeler ilçesinde yer alan Atike Hanım Çeşmesi, Deveciler (Ilıcabaşı) Çeşmesi, Afife Hanım Çeşmesi, Cihanzade Mehmed Bey Çeşmesi, Cihanoğlu Külliyesi Çeşmesi ve Ömer Muharrem Şevkatiye Çeşmesi batılılaşma alanında yapılan mimari yapılar olarak göze çarpıyor.
Bu yapıların yaklaşık 300 yıllık tarihiyle kente değer katmasının yanı sıra, günümüzdeki bakımsız ve atıl vaziyeti tarihe saygısızlığın en iyi örneği durumunda.

NE İLGİLENEN VAR NE BAKAN
Aydın’da 18.yy’da hüküm süren Cihanoğulları ailesi, birçok tarihi yapının da mimarı oldu.
1787 yılında Cihanoğlu Abdulaziz Efendi’nin eşi Atike Hanım tarafından yaptırılan Atike Hanım Çeşmesi, 1753 yılında yapılan Afife Hanım Çeşmesi, 1782 yılında yapılan Cihanoğlu Külliyesi Çeşmesi ve 18. yy son çeyreğinde yapılan Cihanzade Mehmed Bey Çeşmesi, Cihanoğlu ailesine ait yapılar olarak dikkat çekiyor.
Bu yapıların aynı aile tarafından yapılmasının yanı sıra diğer bir ortak özelliği, çürümeye yüz tutması olarak beliriyor.
Tarihi 5 çeşmenin, merkez ilçede olmasına rağmen bakımsızlığı ve atıl vaziyette oluşu yürek sızlatıyor.
Birçoğunun duvarında sprey yazıların yer alması ve musluklarının dahi sökülmesi, Aydın’ın tarihe saygısızlığı olarak kayda geçiyor.

YALNIZCA BİRİ AKTİF
Efeler ilçesi Ramazanpaşa Mahallesi’nde yer alan Ömer Muharrem Şevkatiye Çeşmesi, Aydın’ın tek aktif tarihi çeşmesi olarak dikkat çekiyor.
1929 yılında, ana yol üstüne yapılan bu çeşme günümüzde hala daha vatandaşların su ihtiyacını karşılıyor.
Öte yandan 1929 yılında yapılmış ve Aydın Forum AVM karşısında yer alan Deveciler (Ilıcabaşı) Çeşmesi, 2000’li yılların başında yapılan yol yapım çalışmaları nedeniyle yeri birkaç metre değiştirildi. Bu tarihi yapı, Aydın’ın tek yer değiştiren çeşmesi olarak da kayıtlara geçti.

21 Şub 2024 - 14:56 - Gündem

Mahreç  Hakan Horata