Dizel aracı olanlar dikkat!

MANŞET’in araba doktorunun tavsiyelerinde bugün dizel araçlar ve bu araçlarda görülen siyah duman var. Dizel aracınızdan siyah duman çıkarsa ne olur, korkmalı mısınız? Aracınıza hasar verir mi? İşte cevaplar…

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Dizel aracı olanlar dikkat!
Dizel aracı olanlar dikkat!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Gündemimiz dizel araçlarda görülen siyah duman… Bu duman neden çıkar, araç sahipleri siyah dumanı görürse ne yapmalı, siyah duman olmaması için ne yapmamalı?
İşte bu soruların cevapları:
Kalitesiz mazot: Siyah dumanın ilk müsebbibi. Daha ucuz diye alınan düşük kaliteli mazot tam yanmanın önüne geçer ve siyah dumana neden olur.
Kirli hava filtresi: Hava akışını engelleyerek, yanma odasında yetersiz oksijene neden olur. Bu da siyah dumanı ortaya çıkarır.
Rektifiye görmüş motorlar: Motorun gücünü artırmak için yapılan rektifiye işlemi bazen ters tepebilir ve yanma dengesizliklerine sebep olabilir.
İptal edilmiş DPF Filtresi: Dizel motorlarda yanma sonucunda oluşan partikülleri gidermek veya azaltmak amacı ile egzoz sistemine ilave edilen DPF’yi iptal etmek çok da önerilen bir durum değildir. Bu işlem hava kirliliğine neden olan en önemli bileşenleri doğaya salmanın yanı sıra siyah dumana da neden olabilir. DPF’nin iptali, egzozdaki partiküllerin filtrelenmemesine yol açar.
Yanlış pompa ayarı: Yanlış ayar yakıt enjeksiyon zamanlamasını bozar, bu da yanmanın düzensizleşmesine ve sonuçta siyah dumanlar yükselmesine sebep olabilir.
Tıkanmış Intercooler: Intercooler, turbo şarjlı motorlarda turbonun sıkıştırması sonucu ısınan havanın soğutulması için kullanılan ek soğutucudur. Tıkanması soğutma performansı düşürür, motor aşırı ısınır ve yanma verimsizleşir.
Tıkanmış enjektörler: Yakıt yanlış püskürürse, motor verimliliği düşer ve siyah duman oluşur.
Arızalı turbo: Egzoz gazını dışarı atan turbo arızalıysa yeterli hava basıncı sağlanamaz, yanma odasında yakıt tam yanmaz ve siyah duman yükselmeye başlar.
Amman dikkat. Kabusunuz olmasın, aracınızdan siyah dumanlar yükselmesin.

22 Şub 2024 - 13:15 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi