Aydın kurtuldu

Söke’ye bağlı, Yeşilköy Mahallesinde yapılması planlanan Feldispat, Kuvars ve Kuvarsit Ocağı Kapasite Artışı projesi ile ilgili düzenlenen ‘ÇED Olumlu’ kararı iptal edildi.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Aydın kurtuldu
Aydın kurtuldu
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Söke'nin Yeşilköy Mahallesi’nde yapılması planlanan feldispat, kuvars ve kuvarsit ocağı kapasite artışı projesinden çevre için iyi bir haber geldi.

Avukatlığını Akın Yakan’ın yaptığı, 2 vatandaşın açtığı dava sonuçlandı ve mahkeme ÇED olumlu kararını iptal etti. Karar oy birliği ile alındı.

ANALİZ YOK RİSK VAR

Kararda “Kuvars ve Kuvarsit Ocağı Kapasite Artışı projesi ile ilgili olarak;  açık işletme ve pasa sahası şev stabilite analizlerinin olmaması nedeni ile ocak ve pasa sahasının planlamasının eksikler içermesi ve bu durumun risk yaratma potansiyeli olması, yapılacak açık ocak madencilik faaliyetinin toz çıkaran faaliyetlerden olması, faaliyet alanı içerisinde yapılacak çalışma ile bitki örtüsünün kaldırılacağı ve yeterli önlem  alınmadığı takdirde, arazinin eğimli olması nedeniyle erozyon tehlikesi ile karşı karşıya kalınacak olması, bu durumun da çevre de toprak ve su rejimine zarar verebileceği, madencilik faaliyet alanı olarak izni talep edilen alan ve 3 km’lik çevresinde hem 3573 sayılı Zeytincilik yasası hem de 5403 sayılı Toprak Koruma Kanunu ile çelişmesi ve her iki Kanunu ilgilendiren mutlak korunması gereken dikili tarım alanlarının ve bu bağlamda zeytinlik üretim alan kullanımının olması, kesilecek ağaçların ve kaldırılacak orman örtüsü ve maki florasının orman ekosistemine olası etkilerinin göz ardı edilmesi, bitkisel toprak sıyrılması ve depolanması işleminin usulünde rüzgar ve su erozyonu riski için tedbir öngörülmemesi, Orman Yangınlarıyla Mücadelede etkin bir planlama söz konusu olmaması hususları dikkate alındığında, planlanan Feldspat, Kuvars ve Kuvarsit Ocağı Kapasite Artısı projesi ile ilgili olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca düzenlenen 21.06.2023 tarihli ve 7148 sayılı “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu”  kararında hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmış ve dava konusu işlemin iptaline oy birliğiyle  karar verilmiştir.” denildi. 

MADENCİLİK DAĞI TEHDİT EDİYOR

Madencilik faaliyetlerinin Beşparmak dağlarını tehdit ettiğini vurgulayan Ekosistemi Koruma Ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü “Genişlemesine izin verilmeyen bölge kültür varlıkları açısından çok önemlidir. Her iki maden ocağının arasında kalan Ballık kayası mevkiinde, 8 bin yıllık kaya resimleri bulunmuş ve Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından tescilleri yapılmıştır. Sadece kaya resimlerinin korunması, etrafının ise delik deşik edilmesi bütüncül bir koruma şekli değildir.

Tarih öncesinde yaşayan insanların hayal gücünü geliştiren ve kaya resimlerinin oluşmasına yol açan Beşparmak Dağları’nın eşsiz panoramik manzarasını bozan, geri dönülmez bir şekilde tahribat yaratan madencilik faaliyetlerine bu projede olduğu gibi izin verilmemelidir.

Yeryüzünde pek benzeri olmayan bu eşsiz dağ yok olmadan insanıyla, doğasıyla, tarihiyle, kültürüyle bütüncül olarak korunmalıdır.” uyarısında bulundu.

24 Şub 2024 - 13:12 - Asayiş

Mahreç  Haber Merkezi