Kuşadası'na hayran kaldılar

Kuşadası'na gelen İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Peyzaj Bölümü öğrencileri, ilçenin doğal peyzajına hayran kaldı.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Kuşadası'na hayran kaldılar
Kuşadası'na hayran kaldılar
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Geçmişinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan, tarihi ve doğal güzellikleri ile adeta açık hava müzesi olan Aydın, görenleri kendisine hayran bırakıyor.
Aydın’a gelen İTÜ Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğrencileri, kentin doğal ve kültürel zenginliklerini yakından tanıma fırsatı buldu.
Bahar dönemi Bitirme Projesi kapsamında Kuşadası’na teknik gezi düzenleyen 21 öğrenci, Kadıkalesi ve çevresinde Arkeopark tasarımı yapılması üzerine odaklanırken, alanda detaylı incelemeler yaptı.
Peyzaj Mimarlığı teknik gezi ekibi incelemelerinden sonra Kadıkalesi’ni değerlendirdi.
Gezinin ikinci bölümünde ise Kuşadası’nın doğal peyzaj karakterini incelemek üzere Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği’ni ziyaret eden ekip, Dernek Başkanı Bahattin Sürücü öncülüğünde Değirmendere bölgesinde saha çalışması gerçekleştirdi.
Kuşadası kırsal peyzajında tarihi kalıntılarla bir arada bulunan doğal bitki türlerini, tarihi su yollarını inceleme şansı yakalayan öğrenciler Sürücü’nün kılavuzluğunda maki örtüsü ve doğal peyzaj karakterine dair bilgiler topladı.
Kuşadası peyzajına hayran kaldıklarını aktaran öğrenciler korunması elzem doğal değerler üzerindeki riskleri tartıştı.
Değirmendere bölgesinde gözlemlerini tamamlayan öğrenciler Sürücü’nün öncülüğünde kıyı-kara kesitinde 400’den fazla bitki türü barındıran Kuşadası Doğal Botanik Parkı’nı ziyaret ederken, burada yer alan endemik bitkileri görme şansı yakaladı.

27 Şub 2024 - 12:58 - Gündem

Mahreç  İhlas Haber Ajansı