Nomofobik olabilirsiniz

Artık yeni bir korkumuz daha var: Nomofobi. Hızla yayılan bu fobi herkesi içine çekebilecek ölçüde yaygınlaşıyor. Peki nedir nomofobi…

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Nomofobik olabilirsiniz
Haber albümü için resme tıklayın

Nomofobi, "No Mobile Phobia" (Cep Telefonu Korkusu) kelimelerinin birleşimiyle oluşturulmuş bir terim. Bu terim, cep telefonlarına olan bağımlılığın veya cep telefonları olmadan kalmaktan duyulan anksiyetenin (kaygının) bir ifadesi olarak ortaya çıktı.
Nomofobi, kişinin cep telefonunu kullanamayacağı veya erişemeyeceği bir durumda olma korkusuyla karakterizedir.
Bu fobiye kapılanlar, telefonsuz kaldığında huzursuzluk, endişe ve rahatsızlık hissi duyar. Genellikle modern teknolojinin yaygın kullanımıyla birlikte ortaya çıkan bir fenomendir ve günümüzde birçok kişinin karşılaştığı bir durumdur.
Nomofobi, cep telefonlarına aşırı bağımlılık veya telefonsuz kalma korkusu yaşayan birçok kişide görülür. Ancak özellikle aşağıdaki gruplarda daha yaygın olarak gözlemlenir:
*Gençler ve genç yetişkinler: Gençler ve genç yetişkinler, teknolojiye ve sosyal medyaya daha fazla maruz kaldıkları için nomofobiye daha yatkın olur. Sosyal medya platformları ve iletişim araçları genellikle bu yaş grubu arasında çok sık kullanılmaktadır.
*Yoğun iş tempolu kişiler: İş dünyasında veya profesyonel yaşamda yoğun tempoda çalışan bireyler, sürekli olarak işle ilgili e-postaları kontrol etme veya acil durumlarda ulaşılabilir olma ihtiyacı nedeniyle nomofobiden etkilenir.
*Teknoloji bağımlıları: Teknolojiye ve çevrimiçi etkinliklere aşırı derecede bağımlı olan kişiler, cep telefonları olmadan kaldıklarında ciddi anksiyete yaşar.
*Sosyal bağlantıları güçlü olanlar: Sosyal bağlantıları güçlü olan ve sürekli olarak arkadaşlarıyla iletişim halinde olma ihtiyacı duyan kişiler, telefonsuz kaldıklarında sosyal bağlarını zayıflayacakları endişesiyle nomofobiden etkilenir.

NOMOFOBİ NASIL YENİLİR?

Nomofobinin belirtileri ciddi bir hal almış ve kişinin yaşamını olumsuz etkiliyor ise bir uzmana başvurmak iyi bir fikir olur. Nomofobi ile mücadele etme konusunda psikoterapi desteği ile kişi nomofobiye sahip olmasının sebeplerini, nomofobi ile nasıl mücadele edebileceğini, mücadele ederken zorlandığı yerleri keşfedebilir, bu fobiye karşı etkili ve sağlıklı bir aksiyon planı oluşturulur.

18 Mar 2024 - 13:05 - Sağlık

Mahreç  Haber Merkezi