Aydın Türkiye’yi doyuruyor

Aydın’da Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” kapsamında sertifikalı fide, fidan ve tohum dağıtım törenine katılan Vali Canbolat kentin tarımsal potansiyeline dikkat çekti.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Aydın Valisi Yakup Canbolat “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” kapsamında sertifikalı fide, fidan ve tohum dağıtım törenine katıldı.
Törende yaptığı konuşmada Aydın tarımının önemine dikkat çeken Vali Canbolat inciri, pamuğu, kestanesi ve zeytiniyle Aydın’ın stratejik bir kent olduğunu söyledi ve incir, kestane, zeytin ve pamuğun Aydın ile özdeşleşmiş önemli tarım ürünleri olduğunu belirtti.

HEP İLK SIRALARDA
Sözlerini rakamlarla destekleyen Vali Canbolat şu bilgileri verdi: “2023 yılında 204 bin 156 ton üretim ile incirde dünya birincisiyiz. Aynı yıl 22 bin 715 ton kestane üretimi, 106 bin 272 ton çilek üretimi gerçekleştirildi. Bu üretim miktarı ile ilimiz ikinci sırada yer almaktadır. Zeytinde üretim ise sofralıkta 50 bin 103 ton, yağlıkta 122 bin 934 ton olarak gerçekleşmiştir. İlimiz yağlık zeytin üretiminde dördüncü, sofralık zeytin üretiminde Türkiye’de üçüncü sıradadır. 242 bin 722 ton pamuk, 6 bin 165 ton enginar üretimiyle ilimiz Türkiye’de üçüncü sırada yer almaktadır. 2023 yılında sağlık sertifikası düzenlenen tarımsal ürünlerimizin ihracat geliri 700 milyon doların üzerindedir. 490 bin büyükbaş hayvan varlığı ile de Aydın, Türkiye’de 8. sırada yer almaktadır. İlimize ait 28 coğrafi işaretli ürün bulunurken Aydın inciri, kestanesi ve memecik zeytinyağı AB tescilli coğrafi işarete sahiptir.”

19 Mar 2024 - 16:14 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi