Aydın’ın içme suyu problemi kalmayacak

Yapımı devam eden Sarıçay Barajının yüzde 44’ünün tamamlandığını açıklayan Cumhur İttifakı Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Savaş, barajın 2027 yılında tamamlanarak Kuşadası ve Söke’nin 2060 yılına kadar su problemini çözeceğini söyledi.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Aydın’ın içme suyu problemi kalmayacak
Aydın’ın içme suyu problemi kalmayacak
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın’a gelen önceki dönem Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Cumhur İttifakı Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Savaş ile yapımı devam eden Sarıçay Barajını ziyaret etti. Pakdemirli, yetkililerden barajdaki çalışmalar hakkında bilgi aldı. Yetkililer, Sarıçay Barajının yapımına 2019 yılında başladıklarını ve 2026 yılının Ekim ayında bitirmeyi planladıklarını söyledi. Sarıçay Barajının yüzde 44’ünü tamamladıklarını açıklayan yetkililer, hedeflerinin yıl sonuna kadar barajın yüzde 51’lik kısmını tamamlamak olduğunu bildirdi.
66 milyon metre küp su kapasitesine sahip olacak Sarıçay Barajı tamamlandığında Kuşadası, Söke ilçeleri, Güzelçamlı ve Davutlar Mahallelerinin içme suyunu 2060 yılına kadar karşılayacak. Sarıçay Barajından yılda 20 milyon metre küp su karşılaması hedefleniyor.
Yetkililer, bu sene içerisinde isale hattı ve arıtma tesisin ihalesinin yapılacağını söyledi.
Aydın Büyükşehir Belediyesinin Sarıçay Barajını yapmasını bir süre beklediklerini ve herhangi bir hareketliliğin olmadığını görünce yapmaya karar verdiklerini belirten Bakan Pakdemirli, “Hızlı bir şekilde programa aldırdık. 2020’de başladık. Bir noktaya gelmiş. Biraz daha hızlandırılırsa inşallah 2026 yılında baraj tamamlanır.” dedi.

ÇALDIĞINIZ DEVLET KAPISI SİZİ RED ETMEZ
Vatandaşa hizmet noktasında partiye bakılmaksızın kimlerin ne projesi varsa yapma noktasına gittiklerini belirten Pakdemirli, “Yaptıklarımız yani onun bunun projesi diye değil. Gönül isterdi ki 15 yıldır belediye başkanlığı yapan mevcut yönetimin bu konuyla ilgili bir defa Ankara’ya gelip bakanlığımızın kapısını çalıp şunu demeli. Benim böyle bir vaadim var. Sonra başkan oldum. Anladım ki altından kalkamayacağım. Gelin öncü olun hep birlikte Aydın halkına bu projeyi yapalım. Bizim Ege insanı çok iyidir ama birlikte hareket edemezler. Birlikte hareket eden illerin hizmet aldığını görüyoruz. Çaldığınız devlet kapısı sizi reddetmez.” İfadelerini kullandı.

MEMBA SUYU KALİTESİNDE
AK Parti Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Aday8ı Mustafa Savaş da baraj tamamlandığında Kuşadası ve Söke’nin içme suyunu 2060 yılına kadar karşılayacağını, memba suyu kalitesinde içme suyunun musluklardan akacağını dile getirdi.

19 Mar 2024 - 17:15 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi