Ürküten güncelleme

Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü (MTA) 5.5 ve üzerinde deprem üretebilecek diri fay hattı haritasını güncelledi. Buna göre Türkiye'de bulunan 485 diri faylardan bazıları Aydın’da da deprem üretebilir.

Mustafa Çelik
Mustafa Çelik Tüm Haberleri
Ürküten güncelleme
Haber albümü için resme tıklayın

Deprem kuşağında bulunan Türkiye'nin diri fay haritası güncellendi. Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü'nün yenilenmiş deprem risk haritası hattına göre Türkiye'de Kuzey, Doğu ve Batı Anadolu diye adlandırılan üç büyük fay yer alıyor.
MTA güncellenmiş Türkiye diri fay hattı haritası kapsamındaki bilgilerde; Türkiye'de 45 ilde bulunan 485 diri fayın 5.5 ve üzerinde deprem üretebildiği de ortaya konuldu.

DİRİ FAYLARIN SAYISI 485

Türkiye'de diri fayların sayısı 485'e ulaşıyor. Bunlardan 326'sı tekçe fay, fay zonu veya sistemi olarak yer alırken 183'ü ise ana yapılar altında fay segmenti olarak haritalandırılıyor.
Bu harita üzerinde diri faylara ait uzunluk, yaş, kayma türü, genel doğrultu, fay düzleminin eğim yönü ve derecesi gibi deprem tehlike değerlendirmelerinde ihtiyaç duyulabilecek bilgiler de kullanıma sunuluyor.

AYDIN DİKEN ÜSTÜNDE

Ege Bölgesi’ndeki Bakırçay, Gediz, Küçük ve Büyük Menderes çöküntü ovaları boyunca uzanan bazı diri fay hatları bulunuyor.
Bu fay hatlarına uyum gösteren deprem kuşağı; Ayvalık, Dikili, İzmir, Aydın, Denizli, Isparta ve Akşehir'i içine alıyor.
Ayrıca Burdur, Acıgöl havzalarının kenarlarında ve Sultan Dağları’nın kuzey eteklerinde de faylar uzuyor.

20 Mar 2024 - 11:03 - Gündem

Mahreç  Mustafa Çelik