Yetişen aldı!

Aydın’ın Buharkent ilçesinde Gal Arısına karşı geliştirilen kestane ve erkenci sarı lop incir fidanları üreticiye dağıtıldı.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Yetişen aldı!
Yetişen aldı!
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın Valiliği, Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi (TAKE) projesi kapsamında Buharkent ilçesinde kestane ve sarı lop incir fidanı dağıtım töreni gerçekleştirildi.

Kestane Gal Arısı ile mücadelede Ziraat Fakültesi adına tescilli kestane fidanlarından olan 2 bin 200 adet Ertan çeşidi ile Buharkent’in taze incir üretiminde marka olmasını sağlayan 4 bin adet Sarı Lop çeşidi incir fidanları çiftçilere teslim edildi.

Buharkent Kaymakamı Cuma Omurca ve Buharkent İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Selli’nin öncülüğünde Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol’un katılımı ile Kaymakamlık Bahçesinde düzenlenen törende çiftçilere öncelikle Fidan dikimi ve fidanın nasıl korunacağı hakkında bilgilendirmede bulunuldu.

BUHARKENT TARIMINA BÜYÜK KATKISI OLACAK

Fidan dağıtımında konuşan Buharkent Kaymakamı Cuma Omurca, projenin Buharkent ve büyük katkısı olacağını ifade ederek: “6 ay önce Buharkent’e geldiğimde ilçe tarımının oldukça gelişmiş olduğunu gördüm. Her geçen gün de potansiyeli ve verimi artmakta. Biz de hem valilik hem kaymakamlık olarak Buharkent tarımına, çiftçimize ve ticaretine katkımız olsun niyetiyle böyle bir proje başlattık. Bu projeyi çok önemsiyoruz. Şu an hali hazırda 4 bin adet incir, 2 bin 200 adet te kestane fidanı dağıtıyoruz. Yüzde 75’i devlet, yüzde 25’i ise çiftçimiz tarafından ödemesi yapıldı. Çiftçilerimiz de son derece memnun. Ben öncelikle başta sayın Aydın valimiz olmak üzere projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu proje Buharkent tarımına, çiftçimize ve ekonomimize hayırlı olur” dedi.

20 Mar 2024 - 14:25 - Gündem

Mahreç  İhlas Haber Ajansı