Sedat'ı kurtaralım

Saadet Balcı, atipik otizm ve tip1 diyabet hastası olan 15 yaşındaki oğlu Sedat Tuğra Taşkın için yardım istiyor.

Sedat'ı kurtaralım
Sedat'ı kurtaralım
+1
Haber albümü için resme tıklayın

YAKUP YAZ - Atipik otizm ve tip 1 diyabet hastası olan Sedat Tuğra Taşkın'ın annesi Saadet Balcı, çocuğunun sağlık sorunlarıyla başa çıkmak için mücadele veriyor.
Otizmli olan Tuğra'nın insülin değerlerinin düşük veya yüksek olması durumda ne yapması gerektiğini kavrayamaması ve insülin iğnesini tek başına kendine enjekte edememesi onun sağlık durumunu takip etmeyi ve gerekli önlemleri almayı zorlaştırıyor.

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR

Saadet Balcı, oğlu Sedat Tuğra Taşkın için istedikleri cihazın, Sürekli Glikoz Takip Sistemi (CGM) olduğunu belirtti.
Bu sistem, cilt altına yerleştirilen bir sensör aracılığıyla kan şekeri seviyelerini sürekli olarak ölçerek ebeveynlere akıllı cihazlar aracılığıyla bilgi veriyor.
CGM, geleneksel parmak ucundan ölçüm yöntemlerine göre daha hızlı sonuçlar sunuyor ve hastanın ani kan şekeri değişimlerini önceden belirleyip müdahale imkanı sunuyor.

ÇOCUĞUMU KAYBETMEK İSTEMİYORUM

Anne Saadet Balcı, bu cihazın aylık maliyetinin 6 bin 600 TL olduğunu ve bunu karşılayamadığı söylüyor.
Yetkili makamlara başvurular yapmasına rağmen, çözüm bulamadıklarını ifade eden anne, “Ben çocuğumu kaybetmek istemiyorum. İki kez komaya girdi üçüncüsünü kaldırır mı bilemiyorum.” dedi.
Çocuğunun sağlık durumunu takip etmek için sürekli endişe duyan Balcı, Tuğra'nın okulda bile risk altında olduğunu ve sürekli olarak öğretmenlerini aramak zorunda kaldığını dile getiriyor.

21 Mar 2024 - 18:30 - Sağlık