Ramazanda bunlara dikkat!

Diyetisyen Seda Gül Özdemir, Ramazan ayında ara öğünlerle kan şekerinin dengelenebileceğini söyledi.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Ramazan ayında kahvaltı ağırlıklı bir öğün, yani süt, az yağlı ve az tuzlu peynir, haşlanmış yumurta, zeytin, ceviz, az miktarda bal veya reçel ve çorba öneren Diyetisyen Seda Gül Özdemir, ancak kan şekerine dikkat edilmesi uyarısında bulundu.
Ramazanda sahur, iftar, iftardan 1-2 saat sonra yapılacak ara öğün şeklinde 3 öğün beslenmenin kan şekeri dengesi açısından daha faydalı olacağını belirten Diyetisyen Seda Gül Özdemir, "Sahura kalkmak alışkanlık haline getirilmeli. Bu sayede hem açlık süresi azalır hem de metabolizma hızı korunmuş olur." dedi.


KAHVALTI YAPAR GİBİ
Sahurda süt, yoğurt, peynir, yumurta, tam tahıllı ekmekler gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı, ya da çorba, zeytinyağlı yemekler, yoğurt ve salatadan oluşan bir öğünün tercih edilmesini isteyen Özdemir, susuzluğu tetikleyecek aşırı yağlı, tuzlu ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmasını istedi.
Ünlü Diyetisyen oruç tutanlar için şu tavsiyelerde bulundu:
-İftar öğünü de en az sahur kadar önemlidir. Oruç hurma veya zeytin yanında 1-2 bardak su ile açıldıktan sonra çorbayla devam edilmeli. 15 dk ara verdikten sonra ana yemeğe geçilmelidir.
-Iftarla sahur arasında yeterli miktarda su tüketimi (günde 2-2.5 litre) ihmal edilmemelidir, 1 şişe sade maden suyu içmeye özen gösterilmeli.
-Beyaz ekmek, pirinç pilavı, patates gibi glisemik indeksi yüksek olan yiyecekler yerine bulgur pilavı, tam buğday ekmek veya kepekli makarna vb. tercih edilmeli.
-Tatlı seçiminizi iftardan hemen sonra yapmak yerine birkaç saat sonraki ara öğünde tercih etmek ve ağır şerbetli tatlılar yerine hafif meyve tatlıları veya sütlü tatlı tüketmek daha sağlıklı olacaktır.
-Yemeklerinizi hızlı yemekten kaçının, yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek tüketin.
-Ramazanda hareketsizlik, bağırsak hareketlerinin yavaşlamasına neden olabilir. İftardan sonra en azından yarım saat yapılacak yürüyüşler sindirimi kolaylaştırır.
-Ramazan ayında, mideyi rahatsız etmemek ve kalori alımını kontrol etmek için en doğru pişirme yöntemleri ızgara, fırınlama, haşlama veya buğulamadır. Fazla yağ alımına sebep olacak kızartma ve kavurma yöntemlerini uygulamamaya özen gösterilmeli.

21 Mar 2024 - 21:35 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi