Türkiye turizme rekorla başladı

Türkiye turizmde yükselişini sürdürüyor. İlk iki ayda 4,3 milyon turist ülkeye giriş yaparken, Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasının da iç turizmi canlandırması bekleniyor.

Türkiye turizme rekorla başladı
Türkiye turizme rekorla başladı
Haber albümü için resme tıklayın

Yakup YAZ - Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın verilerine göre, ocak ve şubat aylarında Türkiye'ye gelen toplam turist sayısı 4 milyon 341 bin 606 olarak kaydedildi. Yabancı ziyaretçi sayısında geçen yıla göre yüzde 12'lik bir artış yaşandı. Şubat ayında ise Türkiye'yi 2 milyon 294 bin 579 yabancı turist ziyaret etti. Bu sayı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 22,68'lik bir artışa tekabül ediyor.

REZERVASYONLARDA YOĞUNLUK VAR

Bakanlığın yayınladığı oranları değerlendiren Kuşadası Otelciler Derneği (KODER) Başkanı Tacettin Özden, “Şu anda rezervasyonlar iyi yönde bir yoğunluk gösteriyor. Bakanlığın açıkladığı sayılarla paralellik söz konusu. Özellikle kış turizminde Antalya bölgesi hareketliliğini korudu. Ocak ve şubat ayları Antalya’da iyi ve yoğun geçti. Dolayısıyla açıklanan sayılardaki artışlarda Antalya bölgesindeki dolulukların önemli bir etkisi var. İstanbul da yine aynı şekilde, kışın yurt dışından İstanbul’a yoğun bir hareket gözlendi. Yaz rezervasyonları yoğunluğu da bu paralelde iyi gidiyor. Bu tempoda devam ederse iyi bir sezon geçiririz diye düşünüyorum.” sözlerine yer verdi.

AYDIN’I YOĞUN BİR YAZ BEKLİYOR

Aydın özelinde değerlendirmelerde bulunan Tacettin Özden şu ifadelere yer verdi, “Aydın genelinde turizm, ağırlıklı olarak Kuşadası ve Didim üzerinde gidiyor. Bu iki şehirde doluluklar iyi olacak, mevcut görüntüler onu gösteriyor, rezervasyonlar da şu anda o yönde. Aydın merkezindeki yataklar yabancı turistten ziyade yurt içi turizmine ağırlıklı olarak çalışıyor buralarda da doluluklar iyi olacak.”

ÇATIŞMALAR KANIKSANDI ARTIK

Ukrayna-Rusya ve İsrail-Hamas arasında yaşanan çatışmaların dünya kamuoyunda artık kanıksandığını belirten KODER Başkanı Özden, “Şu andaki durum engel değil artık. Sadece şöyle bir sorun var, Ukrayna pazarında ciddi anlamda bir düşüş var. Önemli bir Pazar olan Rus pazarı belirsizliğini korumaya devam ediyor. İsrail bu sene hiç gelmez herhalde, bu pazardan bir şey alamayız. O anlamda kayıplarımız var, turizmimiz de kötü etkiledi. Ama diğer ülkelerden gelecekleri etkileyecek boyutta değil. Çünkü, bu savaşlar biraz kanıksandı diye düşünüyorum. Savaşın ve çatışmaların genişleme ihtimali yoksa, ki öyle de görünüyor. O zaman biraz daha iyi bir durumda oluruz diye düşünüyorum.” dedi.

AYDIN YAZA HAZIR

Otellerin misafirleri ağırlamaya hazır olduğunu söyleyen Tacettin Özden, “Otellerimizin çoğu açıldı. Özellikle İran’dan Nevruz tatiline gelenleri ağırlamaya başladık. Aynı zamanda İngilizler bu ayın sonunda gelmeye başlıyor. İngiliz uçakları 29 Mart’ta İzmir Adnan Menderes Havalimanına inmeye başlayacak. Dolayısıyla Kuşadası’ndaki, Didim’deki otellerin hepsi yaza hazır durumdalar. Şu anda yüzde 40-50 oranında sezon dolulukları oluşmaya başladı.” ifadelerini kullandı.

23 Mar 2024 - 14:07 - Gündem