Bu gurur Aydın'ın

Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde doğumsal metabolik hastalık ve hiperamonyemi tanısı konmuş bir yenidoğan bebeğe ilk kez sürekli hemodiyafiltrasyon tedavisi uygulandı. Minik yürek ilk kez uygulanan bu yöntemle hayata tutundu.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

ADÜ Hastanesi büyük bir başarıya daha imza attı. Hastanenin yenidoğan yoğun bakım ünitesine getirilen minik bir bebek ilk defa uygulanan istisnai yöntemle hayata bağlandı.
Daha öncesinde farklı bir merkezde tıbbi tedaviye yanıt vermemesi nedeniyle ADÜ Hastanesine sevk edilen bebek burada uygulanan tıbbi tedavi ve periton diyalizi tedavisine de yanıt vermeyince, küçük yaş grubunda nadir uygulanan ve riskli bir tedavi olan sürekli hemodiyafiltrasyon yönteminin kullanılmasına karar verildi. Bu kararın ardından Yenidoğan Yoğun Bakım ve Çocuk Yoğun Bakım ekibi birlikte harekete geçti.

AĞIR KOMADAYDI
Tedavi öncesinde amonyak yüksekliği sebebiyle entübe ve ağır komada olan bebek, tedavinin 24. saatinde uygulamaya yanıt verdi ve gözlerini açıp ağlamaya başladı.
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi Başhekimliği bu oldukça riskli tedavi yöntemini başarıyla uygulayan Doç. Dr. Ayşe Anık, Dr. Öğr. Üyesi Hatice Feray Arı ve Yenidoğan Yoğun Bakım ekibini tebrik etti.

23 Mar 2024 - 17:08 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi