Söke'de ne oluyor?

Aydın'ın Söke ilçesinde 3 gün içinde 3 kalp krizi vakası ölümle sonuçlandı. Peş peşe gelen ölümler akıllarda soru işareti bıraktı.

Sezercan Makas
Sezercan Makas Tüm Haberleri
Söke'de ne oluyor?
Söke'de ne oluyor?
Haber albümü için resme tıklayın

Söke 3 günde 3 ölüm haberiyle sarsıldı. İlk olarak 22 Mart'ta bölge esnaflarından Berk Pınar, dün Salim Mutluoğlu ve bugün Halil Meles, geçirdikleri kalp krizi nedeniyle hayata gözlerini yumdu. Kentin sevilen 3 esnafı, genç yaşlarına rağmen ani ölümleriyle sevenlerini yasa boğdu.
Peş peşe yaşanan bu vakalar akıllarda soru işareti bıraktı. Vatandaşlar, "3 ismin de özellikle aynı rahatsızlığa teslim olması bir tesadüften mi ibaret, yoksa tetikleyici faktörler mi bulunuyor?" diye düşünmeye başladı. Peki bu etkenler neler? Sizler için derledik...

ÇEVRESEL FAKTÖRLER DE ETKİLİYOR
Covid-19 aşısı olan veya enfeksiyon taşıyan vatandaşlarda kalp krizi riskinin yüksek olduğu biliniyor. Ayrıca sigara alkol tüketimi de genç yaşta kalp rahatsızlıkları doğuruyor. Yoğun stresin de kalp sağlığına zarar verdiği belirtiliyor. Genetik faktörler, şeker hastalığı, fiziksel aktivite azlığı ve obezite de diğer tetikleyici faktörler.
Bunlara ek olarak Söke'deki hava kirliliği de dikkat çekiyor. Ulusal Hava Kalite İzleme Ağı tarafından 23 Ekim 2023 tarihli rapora göre kentin hava kalitesi hiç de iç açıcı değil. Uzmanlar, hava kirliliğinin de kalp için büyük bir risk taşıdığını ifade ediyor. Ayrıca kentin can damarı Büyük Menderes Nehri'nin de atık sularla kirletildiği pek çok kez gündeme geldi. 

24 Mar 2024 - 22:18 - Asayiş

Mahreç  Sezercan Makas