Dev oyun Aydın'da

Millî Mücadele'yi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundaki kahramanlık hikâyesini anlatan "Cumhuriyete Doğru" adlı tiyatro Aydın’da sahnelendi. 110 kişilik dev bir sanatçı kadrosuyla göz dolduran oyun duygusal anlar yaşattı.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Dev oyun Aydın'da
Dev oyun Aydın'da
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Cumhuriyetin 100. yılı projeleri kapsamında Vakıfbank ana sponsorluğunda Millî Eğitim Bakanlığınca hazırlanan "Cumhuriyete Doğru" adlı tiyatro oyunu Samsun, Ordu, Trabzon, Erzurum, Sivas, Tokat, İzmir ve İstanbul'un ardından Aydın’da izleyici ile buluştu.
110 kişilik dev kadroya sahip oyun ADÜ Atatürk Kongre Merkezi'nde sahnelendi.
Milli mücadele tarihine ışık tutan oyuna ilgi büyük oldu. İzleyiciler oyun sırasında duygusal anlar yaşadı.
Sahneye çıkan Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, oyunculara çiçek takdim etti.

OYUN NASIL DOĞDU?

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Türk milletini arkalarına alıp Millî Mücadele'yi başlatarak sonucunda Türkiye Cumhuriyeti'ni nasıl kurduklarını gözler önüne seren tiyatro oyunu, Bora Severcan tarafından yazıldı ve yönetildi.
Koreografide Özgür Adam İnanç ve Serhat Güdül'ün imzaları bulunan tiyatro oyununun orijinal müzikleri ise Selim Atakan tarafından bestelendi.
Oyunun orijinal müzikleri olarak Mehmet Akif Ersoy'un "Birlik" şiiri ve sözleri İbrahim Sarıtaş'a ait olan Cumhuriyet Marşı, özgün bestelerle yine Selim Atakan tarafından bu proje için özel olarak hazırlandı.
Proje yapımcılığını Volkan Severcan üstlenirken, proje danışmanlığını ise Doç. Dr. İbrahim Sarıtaş yaptı.
Oyunun yazımı aşamasında tarihsel gerçekliklerin doğru yansıtılması için Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan 15 kişilik bir arşiv araştırması ekibi çalıştı.

25 Mar 2024 - 12:01 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi