Aydın'ın biricik ressamı Rabia

Aydın'ın Sultanhisar ilçesinde kelebek hastalığıyla dünyaya gelen Rabia Karakurt, resimleriyle acısını unutuyor. Yüzünden gülücükler eksik olmayan Rabia, hayallere gidilen yolda hiçbir bahanenin olmaması gerektiğini gözler önüne seriyor.

Sezercan Makas
Sezercan Makas Tüm Haberleri
Aydın'ın biricik ressamı Rabia
Aydın'ın biricik ressamı Rabia
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın'ın Sultanhisar ilçesinde 15 Eylül 2003 tarihinde dünyaya gelen Rabia Karakurt, halk arasında kelebek hastalığı olarak bilinen Epidermolizis bülloza hastalığıyla mücadele ediyor. Doğuştan gelen bu rahatsızlık ile birlikte vücutta bül ismi verilen içi su dolu kabarcık ve yaralar meydana geliyor. Ellerde kapanmaların oluşması nedeniyle parmaklar yapışık durumda kalıyor fakat ameliyatla açılması mümkün. Dikkat edildiğinde ise birkaç sene açık kalabileceği belirtiliyor. Kelebek hastalığının şimdilik kesin bir tedavisi yok. Bu nedenle bakım ve pansuman son derece önem taşıyor.

POZİTİF ENERJİSİ ÖRNEK OLUYOR
Yine de hastalığı Rabia için hiçbir zaman bahane olmuyor. Onca acıya rağmen pozitif enerjisiyle dikkat çeken Rabia Karakurt, yüzündeki gülücükleri de asla eksik etmiyor. Onun için en büyük dayanak; ailesi, resimleri ve hayalleri.

EĞİTİMİNE DEVAM EDİYOR
Ortaokul döneminde resme merak saldığını ifade eden Rabia, ilk olarak kıyafet çizimleriyle sanatını icra etmeye başladı. İlerleyen dönemlerde ailesi ve hocalarının desteğiyle karakalem çizimler, tablolar yapmaya başladı. Rabia'nın hayali güzel sanatlar bölümünü kazanmaktı. Nitekim şu an eğitimini Adnan Menderes Üniversitesi Resim Öğretmenliği bölümünde sürdürüyor. Yoğun tempo bazen Rabia'yı yorsa da üstesinden gelmeyi biliyor.

ESERLERİYLE FARKINDALIK OLUŞTURUYOR
Rabia, çok sayıda projede yer aldı. 2020'de Bursa'da "Kelebeği Rüyası" ismini verdiği bir karma sergi açtığını kaydeden Karakurt, ilerleyen dönemlerde hastalığa farkındalık oluşturmak amacıyla Aydın'da da kişisel bir sergi açmak istiyor. Okuldan mezun olduğunda ise kendi atölyesini açmayı planlıyor. Gerek ülkemizde gerekse yurt dışında sergilerde, projelerde yer almak istediğini ifade eden Rabia Karakurt, "Dünyada yeni yerler görmeği hedefliyorum. Resimlerimde en çok istediğim konuyu ve düşünceyi tabloya yansıtmaya dikkat ediyorum. Her tablomda farklı duygular farklı anlamlar var" diyor.

BİNLERCE TAKİPÇİSİ VAR
Aynı zamanda Instagram isimli sosyal medya platformunda bir hesap açan ve eserlerini paylaşan Rabia'nın henüz şimdiden 60 bine yakın takipçisi var. Sosyal medyada çok güzel ve destekleyici dönüşler aldığını ifade eden Karakurt, bazı zamanlar tuhaf ve kırıcı yorumlarla karşılaşsa da üstünde durmuyor. Çünkü resim yapmaktan aldığı güç ona terapi gibi geliyor, acılarını unutturuyor.

HAYALLERİNİZİN PEŞİNDEN KOŞUN
Öte yandan Rabia'nın konuştuğu, hatta yüz yüze tanıştığı birçok kelebek hastası var.
Son olarak bu hastalıkla mücadele eden arkadaşlarına seslenen Rabia, "Hastalığım var, yaralarım acıyor diye kendinizi eve kapatmayın. Burada aslında ailelerin tutumu da çok önemli. Canı acıyor diye eve kapatmamaları gerekiyor. Ne kadar aktif olursa o kadar iyi. Mutlaka hayalleriniz, hedefleriniz olsun ve onların peşinden gidin" dedi.

26 Mar 2024 - 20:07 - Yaşam

Mahreç  Sezercan Makas