Çineli başkana şok

CHP'li Çine Belediye Başkanı ve Adayı Mehmet Kıvrak hakkında başkanlık görevi süresi içinde muhasebe bürosu işletiyor olması nedeniyle suç duyurusunda bulunuldu.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Yeni Asır'ın haberine göre; AK Parti Çine İlçe Teşkilatı, CHP'li Belediye Başkanı Mehmet Kıvrak hakkında suç duyurusunda bulundu.
31 Mart'ta CHP'nin aday gösterdiği mevcut Belediye Başkanı Mehmet Kıvrak'ın 657'ye tabi devlet çalışanlarının başka bir mesleki faaliyette bulunması yasağını deldiği ve muhasebe bürosu işlettiği belirtildi.
Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer'in vefatının ardından meclis tarafından seçilen Çine Belediye Başkanı Mehmet Kıvrak, 103 gündür görevini sürdürüyordu.

SUÇ TEŞKİL EDER
Geçtiğimiz hafta içerisinde Kıvrak'ın muhasebe ofisi olduğu hakkında bilgi edinen AK Parti Çine Teşkilatı, suç duyurusunda bulunduktan sonra konunun detaylarını kamuoyuyla paylaştı.
Açıklamada şu ifadeler yer aldı:
"Hastalığı nedeniyle vefat eden Başkan Salih Dinçer'in yerine Çine Belediye Başkanlığına Mehmet Kıvrak getirildi. Çine Belediye Başkanı Mehmet Kıvrak başkanlık yaparken, aynı anda Çine'de bir muhasebe ofisi bulunduğu bilgisi bize iletildi. Belediye başkanlığı yaparken bir de muhasebe işiyle uğraşması kanuna aykırı. Öte yandan etik de değil. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 28'inci maddesine göre Belediye Başkanlığı yapan birisinin, başka ticari işletme ile uğraşması yasak ve bu suç teşkil eder. Biz de buradan yola çıkarak, Kıvrak hakkında İçişleri Bakanlığına ve Çine Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduk."

BAŞKANLIK YAPAMAZ
Kıvrak'ın görevi kötüye kullandığı gerekçesiyle ceza alacağı belirtilirken, açıklamanın devamında, "31 Mart seçimlerinde ola ki sayın Kıvrak belediye başkanı seçildi. Ancak belediye başkanlığı döneminde başka bir meslek ile uğraştığı için ceza alacağından Başkanlık görevini yapamayacak. Vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olacağına inanıyoruz" ifadelerine yer verildi.

29 Mar 2024 - 16:49 - Siyaset

Mahreç  Haber Merkezi