Kansere robotik çözüm

Kolon kanseri teşhisi konulan 84 yaşındaki Aydoğan Aksu, robotik cerrahi teknolojisiyle şifa buldu. Aksu, “Kısa sürede sağlığıma tekrar kavuştuğum için çok mutluyum” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Kansere robotik çözüm
Haber albümü için resme tıklayın

Robotik cerrahi teknolojisi kolon kanseri tedavisinde etkili bir yöntem olarak kullanılıyor.
Genel Cerrah Doç. Dr. Tayfun Yoldaş ve Prof. Dr. Özgür Fırat liderliğindeki ekip tarafından başarılı bir kolon (bağırsak) kanseri ameliyatı gerçekleştirildi.
84 yaşındaki Aydoğan Aksu, Da Vinci robotik cerrahiyle yapılan ameliyatın ardından sağlığına kavuştu.

DAHA HIZLI İYİLEŞİYOR
Robotik cerrahi teknolojisinin hastaya olan avantajlarına da vurgu yapan Yoldaş, “Robotik cerrahi, yeni ve güncel bir yöntem. Hastanemizde de çeşitli branşlarda kullanıyoruz. Robotik cerrahinin avantajlarını duyup gelen hastalarımız var. Gerekli şartların sağlanması durumunda biz de hastalarımıza anlatıyoruz ve ortak bir karar neticesinde robotik cerrahiyle ameliyat yapıyoruz. Robotik cerrahi denilince insanlarda ‘Acaba ameliyatı robot mu yapıyor?’ gibi bir soru olabilir; ancak bu doğru değil. Ameliyatı yine cerrah yapıyor. Robot yalnızca aracı. Robot sayesinde daha küçük deliklerden karına girip daha küçük alanlarda daha küçük kollarla çalışıyoruz. Hastalarda daha az travmaya neden oluyor ve hastalar daha hızlı bir şekilde iyileşebiliyorlar. Biz de uygun hastalarda robotik cerrahiyi kullanıyoruz” diye konuştu.

KENDİMİ İYİ HİSSEDİYORUM
Ameliyatın ardından sağlığına kısa sürede kavuştuğunu belirten 84 yaşındaki Aydoğan Aksu ise, “Teşhis konulduktan sonra kısa sürede ameliyat edildim ve sağlığıma tekrar kavuştum. Şuan kendimi iyi hissediyorum. Robotik cerrahi ile daha çabuk taburcu olacağım. Birkaç delik açılıyor hepsi bu kadar” dedi.

29 Mar 2024 - 22:34 - Sağlık

Mahreç  İhlas Haber Ajansı