İYİ PARTİ ŞAPKAYI ÖNÜNE KOYDU

31 Mart Yerel Seçimleri'ni değerlendiren İYİ Parti Aydın İl Başkanı Ahmet Ertürk, vatandaşın AK Parti'ye tepkili olduğunu ve bu nedenle oyların CHP'ye kaydığını savundu. Ertürk, İYİ Parti'nin güçlü bir alternatif oluşturamadığını kabul etse de seçimin CHP başarısı olarak yorumlanmaması gerektiğini vurguladı.

Sezercan Makas
Sezercan Makas Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Aydın'da hareketli geçen yerel seçim süreci nihayet sona erdi. Efeler diyarında seçimin kazananı ise CHP oldu. Kampanya döneminde iyi bir ivme yakalayan ve güçlü isimleri de aday gösteren İYİ Parti, sandıktan istediği sonucu alamadı. 2019'da Nazilli ve İncirliova Belediyelerini kazanan Akşener'in ekibi, bu defa yokları oynadı.

NEDEN CHP TERCİH EDİLDİ?
İYİ Parti Aydın İl Başkanı Ahmet Ertürk, seçim süreci ve sonucunu değerlendirdi. Seçmenin AK Parti'ye tepkili olduğunu ve bu nedenle en güçlü alternatif olarak görülen CHP'ye yöneldiğini savunan Ertürk, "Vatandaşımız yerel seçimi genel seçim gibi düşündü. Adaya bakmaksızın AK Parti'nin karşısında kimi güçlü görürse onu destekledi. İktidara bir nevi sarı kart gösterdi vatandaşımız. Bu noktada İYİ Parti alternatif olarak görülmedi. Sadece Aydın değil Türkiye genelinde de CHP'ye yüklenildi. Vatandaşımız CHP'nin genel oyunun daha fazla olduğunu düşünerek tercihini bu yönde kullandı. Burada 4 vekil çıkarmışlardı, Büyükşehir'de AK Parti'ye güven duyulmadı" dedi.

ZÜĞÜRT TESELLİSİNE GEREK YOK
Hazırlık dönemini de değerlendiren Ertürk, "Elimizden gelen çalışmayı yaptık. İyi de bir süreç geçirdiğimizi düşünüyorum. Baktığınız zaman Aydın olarak Türkiye genelinin üzerinde bir oy aldık ancak züğürt tesellisi aramaya gerek yok" diye konuştu.

VATANDAŞ AK PARTİ'Yİ TASFİYE EDECEKTİR
Erken seçim ihtimalinin de gündemde olduğunu hatırlatan İYİ Parti Aydın İl Başkanı, AK Parti için tehlike çanları çaldığını kaydetti. Ertürk, "Emekli ve dar gelirli vatandaşın AK Parti'ye karşı bir alerjisi oldu, bunun cezası da kesildi. Bu demek değildir ki herkes CHP'li oldu. Sonuçta seçmen AK Parti'nin ekonomiyi düzeltemeyeceğini gördü, kurtulmanın yolunu aradı. Genel seçimde gösterilmeyen refleks yerel seçimde gösterildi. Önümüzdeki ilk seçimde vatandaş AK Parti'yi tasfiye edecektir" diyerek sözlerini noktaladı.

01 Nis 2024 - 21:39 - Siyaset

Mahreç  Sezercan Makas