Kaba yemin önemi

Tarım ve hayvancılık kentlerinden olan Aydın’ın Bozdoğan ilçesinde tarım ekipleri, yem bitkileri ekiliş alanlarının kontrolünü yaptı ve kaba yemin önemine dikkat çekti.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Bozdoğan Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, ilçe genelindeki ekili arazilerde kontrollerine aralıksız devam ediyor.
Bu çerçevede sahaya inen ekipler Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteklemeleri kapsamında yem bitkileri ekiliş alanlarını inceledi.
Yapılan kontrollerin ardından Bozdoğan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü kaba yemlerin önemine dikkat çekti.
Konu ile ilgili yapılan açıklamada “Kaba yemler geviş getiren hayvanların yaşama ve verim payı, besin madde ihtiyaçlarını karşılar. Lif bakımından zengindir. Metabolik hastalıklar ve sindirim bozukluklarını engeller. Rumen mikroflorasında gerekli enzimlerin salgılanmasına yardımcı olur. Rumen gelişimini hızlandırır, tükürük salgısını uyarır. Süt yağı üzerine olumlu etki oluşturur. Genel olarak bu grupta incelenen yemler yüksek oranda lif düşük düzeyde protein ve enerji içerirler. Kaba yemlerdeki protein, enerji, mineral, vitamin düzeyleri bakımından oldukça büyük değişiklikler bulunmaktadır. Örneğin baklagil kuru otlarında ham protein yüzde 20’ye çıkarken, buğdaygil samanlarında yüzde 3’e kadar düşebilmektedir. Bu çerçevede kontrollerimiz devam etmektedir” denildi.

02 Nis 2024 - 13:39 - Gündem

Mahreç  İhlas Haber Ajansı