Aydın'da değişim kime yaradı?

Aydın'da 2019 yılında ilçe belediyelerinde başkanlık görevine seçilen isimlerden 5'i parti değiştirdi. Bu isimlerden 2'si seçimi yeniden kazandı, 2'si kaybetti, 1'i ise aday gösterilmedi.

Sezercan Makas
Sezercan Makas Tüm Haberleri
Aydın'da değişim kime yaradı?
Aydın'da değişim kime yaradı?
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın, 31 Mart 2024 Yerel Seçimleri'nde büyük rekabete sahne oldu. Birçok ilçede yarış son ana kadar kıran kırana devam etti. Ancak, 2019 yılında halkın teveccühünü kazanan ve ilerleyen süreçte parti değiştiren 3 isim görevini devretmek zorunda kaldı. Bu isimlerden 2'si seçimi kazanamadı, 1'i ise aday gösterilmedi.

EFELER GELENEK BOZMADI
Efeler Belediye Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, seçime aylar kala CHP'den istifa etmiş, ilerleyen süreçte İYİ Parti saflarına katılmıştı. Efeler halkı gelenek bozmadı ve bir kez daha tercihini CHP'den yana kullandı. Atay, İYİ Parti rozetiyle girdiği seçimden 3. ayrıldı.

KARACASU DA CHP DEDİ
Parti değiştiren isimlerden biri de Zeki İnal'dı. 2019'da MHP'den Karacasu Belediye Başkanı seçilen İnal, sadece partisinden değil başkanlıktan da istifa edip İYİ Parti'ye katıldı.
İnal, bu seçimde beklediği oy potansiyeline erişemedi ve 3. sırada yer aldı. Efeler'de olduğu gibi Karacasu'da da CHP sandıktan zaferle ayrıldı.

ÖZCAN ADAY GÖSTERİLMEDİ
Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan ve İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya ise İYİ Parti'den istifa edip AK Parti saflarına katılmıştı. Özcan 2024'te aday gösterilmedi.
Kaya ise hem parti hem de ittifak değiştiren isimler arasında yeniden seçilen tek isim oldu.

PARTİ DEĞİŞTİ İTTİFAK AYNI
Karpuzlu'da mevcut Belediye Başkanı MHP'li Hİlmi Dönmez, görevinden veya partisinden istifa etmese de, bu seçimde Cumhur İttifakı çatısı altında AK Parti adayı olarak yarıştı. Nitekim Karpuzlu halkının tercihi Dönmez'den yana oldu.

02 Nis 2024 - 17:10 - Siyaset

Mahreç  Sezercan Makas