Nazilli'de özel etkinlik

Aydın’ın Nazilli ilçesinde 2 Nisan Dünya Otizm farkındalık Günü etkinlikleri gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl kurulan Nazilli Otizm Orkestra ve Korosu etkinliklere damga vurdu.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Nazilli'de özel etkinlik
Nazilli'de özel etkinlik
+3
Haber albümü için resme tıklayın

2 Nisan Dünya Otizm farkındalık Günü etkinlikleri kapsamında Nazilli Süleyman Efendi Özel Eğitim Uygulama Okulu’nda özel öğrenciler ve öğretmenleri tarafından hazırlanan program büyük beğeni topladı.
Çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan organizasyonda, mini bir konser sunan Nazilli Otizm Orkestra ve Korosu, performansı ile izleyenlere unutulmaz bir gün yaşattı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Okul Müdürü Zeynep Aytekin yaptı.

36 ÇOCUKTAN BİRİ OTİZMLİ
Son dönemde her 36 çocuktan birinin otizm tanısı aldığını, otizmin toplumun her kesiminde görülebildiğini belirten Nazilli Süleyman Efendi Özel Eğitim Uygulama Okulu Müdürü Zeynep Fatma Aytekin, “Otizm, günümüzde rastlanan en yaygın nörolojik bozukluktur. Amerikan, Hastalıkları Kontrol Etme ve Önleme Merkezi'nin verilerine göre 2006 yılında her 150 çocuktan 1'inin otizm tanısı aldığı tahmin edilirken, son bilgiye göre bu oran her 36 çocuktan 1'inin otizm tanısı aldığını göstermektedir. Otizmin; tüm ırklarda, etnik gruplarda ya da sosyal statüsü farklı gruplarda görülebileceği, ailenin gelir durumunun, yaşam biçiminin ve eğitim düzeyinin otizm-spektrum bozukluğu ile bağlantısının olmadığını bilmekteyiz" dedi.

İZLEYENLERİ COŞTURDULAR
Zeynep Aytekin’in konuşmasının ardından otizmli öğrenciler adına öğrenci velilerinden Emine Çakır da duygularını ifade eden bir konuşma yaptı. Konuşmaların ardından öğrenciler çeşitli gösteriler sundu. Günün sürprizi olan Emekli Müzik Öğretmeni Şefika Yurga Yurdakul öncülüğünde kurulan ve gönüllü şefliğini yaptığı Nazilli Otizm Orkestra Korosu’nun mini konseri ise izleyenleri coşturdu. “Hayat Bayram Olsa” “Çemberimde Gül Oya” gibi unutulmaz şarkıların yanı sıra Mozart’ın Türk Marşı ve Atatürk Gençliği Marşı’nı seslendiren orkestra üyelerinin müthiş performansı profesyonelleri aratmadı. Program öğrenci velilerinin Halk Eğitim Merkezi el sanatları kursunda yaptıkları birbirinden güzel eserlerden oluşan serginin gezilmesiyle ve öğrencilerin yarışmaları ile son buldu.

02 Nis 2024 - 19:19 - Gündem

Mahreç  İhlas Haber Ajansı