Terör sevicisine Nazilli'den destek

Van İl Seçim Kurulu tarafından seçilme yeterliliği olmadığı için mazbatası verilmeyen terör sevicisi Abdullah Zeydan için DEM'liler Nazilli'de destek gösterisi düzenleyecek.

Erdal Savaş
Erdal Savaş Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Terör sevicisi Abdullah Zeydan'ın suç dosyası oldukça kabarık... 2016 yılında Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından "PKK sizi tükürüğünde boğar" sözlerinden dolayı yargılandı ve 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Bir başka davada ise örgüt propagandası yapmaktan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası aldı. Zeydan hakkında verilen hapis cezası Yargıtay tarafından bozuldu.
Ancak Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay'ın kararına karşı çıkarak Zeydan’ın toplamda 8 yıllık cezasını yineledi. Zeydan’ın cezaevinde bulunduğu süre göz önünde bulundurularak serbest bırakılması kararlaştırıldı.
Zeydan'ın yasaklı haklarının mahkeme tarafından iade edilmesinin ardından, Yüksek Seçim Kurulu belediye başkan adaylığı başvurusunu kabul etti.
Savcılık, 29 Mart tarihinde bu kararı itiraz edince mahkeme de itirazı yerinde buldu. Bu durumda Zeydan’ın memnu haklarını geri aldı.
Buna rağmen terör sevicisi, DEM Parti tarafından Belediye Başkan Adayı gösterildi. Pazar günü yapılan seçimde oyların yüzde 55,48’ini alan Zeydan birinci, AK Partili Abdulahat Arvas ise ikinci oldu.
Zeydan’ın memnu haklarının seçimden hemen önce mahkeme kararıyla geri alınması üzerine Van İl Seçim Kurulu da Zeydan'ın seçilme yeterliliğinin olmadığına hükmederek, mazbatanın en çok oy alan ikinci sıradaki AK Partili Abdulahat Arvas’a verilmesini kararlaştırdı.

BİR BARDAK SUDA FIRTINA
Hal böyle iken bir bardak suda fırtına koparan DEM, Zeydan'ın mazbatasının verilmemesine tepki gösterdi.
DEM Parti Nazilli İlçe Başkanlığı bugün saat 18:30'da Belediye Meydanı'nda Zeydan'a destek gösterisi yapma kararı aldı.
Bazı sivil toplum kuruluşlarının da Zeydan'ı savunmak üzere DEM yönetimine destek vereceği öne sürüldü.

İMAMOĞLU'NA DEM'Lİ UYARI

Bu arada yüzde 1,93 oy alan DEM Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Meral Danış Beştaş'tan da CHP'li Ekrem İmamoğlu'na bir uyarı geldi.
Meral Danış Beştaş, "DEM seçmeni, AK Parti'yi cezalandırmak istedi. Çıkan sonuç budur. Aslında İstanbul'da çıkan sonuç DEM seçmeninin AK Parti'yi cezalandırmasıdır. Niye böyle diyorum, şunu da söyleyeyim, İmamoğlu 'Aldığım oylar benimdir' demesin sakın. Aldığı oylar onun değil. Bizim seçmenlerimiz oraya oy verdi çünkü AK Parti'yi cezalandırmak istedi. AK Parti'ye cevap vermek istedi." diye konuştu.
DEM'li adayın İmamoğlu'na yönelik mesajı, terör sevicilerinin CHP ile işbirliğini bir kez daha gözler önüne serdi.

03 Nis 2024 - 00:25 - Siyaset

Mahreç  Erdal Savaş