Aydın ihracatı milyarlara ulaştı

Aydın Sanayi Odası (AYSO) Başkanı Gökhan Maraş, şubat ayı ihracatına yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Aydın Sanayi Odası Başkanı Gökhan Maraş, şubat ayı ihracat rakamlarını açıkladı ve değerlendirmelerde bulundu.

Teknoloji ağırlıklı ihracatta bulunduklarını kaydeden Başkan Maraş, "Aydın ili ihracatının mevcut durumunu değerlendirdiğimizde, 2024 Ocak’ta geçen yıla göre yüzde 3,3 artış yaşanırken, aylık bazda 2024 Şubat’ta yüzde 12,2 artışla 150,3 Milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Türkiye genelinde 22. sırada yer alırken, toplam ihracattaki payımız ise yüzde 0,71 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde, Aydın ihracatı yüzde 12,2 artış ile Türkiye ihracatına yakın yükseliş gösterdi. Şubat ayında Düşük ve Orta-Yüksek teknoloji ağırlıklı ihracatta bulunduk" dedi.

İHRACAT EĞİTİMLERİ SÜRÜYOR
Aydın'ın başta Avrupa Birliği olmak üzere temel ticaret partnerleriyle başlayan durgunluk sürecine rağmen, son 12 ayda 1 milyar 682 milyon dolar ihracata ulaştığını hatırlatan Başkan Maraş, şu ifadelerle sözlerini sürdürdü:
"Mevcut gelişim eğilimi ve dış pazarlar dikkate alındığında; önümüzdeki dönemde sanayi ürünleri ihracatının artmasını öngörmekteyiz. Ayrıca, üyelerimizin uluslararası pazarlardaki faaliyetlerine destek olmak ve böylece Aydın ili ihracatının artmasına katkı sağlamak da Odamız ana faaliyet alanlarından birisidir. İhracatçı olmayan ancak ihracat potansiyeli yüksek olan üyelerimiz ile ihracatta rekabet edebilirliğini artırmak isteyen üyelerimize yol gösterici olmak ve ilerlemelerine yardımcı olmak amacıyla AYSO Eğitim Atölyesi bünyesinde İhracat Pazarlama & Müşteri İkna Yöntemleri eğitimlerini, gruplar halinde gerçekleştirmekteyiz. İhracat yapan ve yapmayı düşünen tüm firmaları Odamız eğitimlerine davet ediyorum. İlimiz ekonomisine ihracat ile büyük katkı sunan tüm üyelerimize teşekkür ediyorum.”

03 Nis 2024 - 20:19 - Ekonomi

Mahreç  Haber Merkezi