İncirin düşmanı

Dünya’nın en kaliteli incirlerinin yetiştirildiği Aydın’da ekşilik böceklerine karşı mücadele çalışmaları başladı. İncir ağaçlarına yem tuzakları asılıyor.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
İncirin düşmanı
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinesinde incir bahçelerinde zararlılara yönelik gerçekleştirilen çalışmalar sürüyor.
Bu çerçevede üreticilere çağrıda bulunan Aydın Tarım ve Orman Müdürlüğü, incirin ekşimesine ve çürümesine yol açan ekşilik böceği ile mücadele için hazırlanan tuzakların asılma zamanının geldiğini hatırlattı.
Kuru incir üretiminde bahçeden depoya kadar üretimin her safhasında etkili olan ve özellikle ihracatta, insan sağlığında, kuru gıdalarda ciddi sıkıntı oluşturan aflatoksin oluşumunda birinci derecede öneme sahip olan ekşilik böceği ile mücadele edilmesinin önemine dikkat çekildi.
Aydın Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, “İncirde zararlı olan ‘Ekşilik Böceği’ne karşı cezbedici yem tuzaklarının asılma zamanı gelmiştir. Tuzaklar ileklemeden bir hafta önce kaldırılmalı ve ileklemeden bir hafta sonra tekrar asılarak hasat sonunda toplanmalıdır." denildi.

06 Nis 2024 - 11:35 - Gündem

Mahreç  İhlas Haber Ajansı