Kuşadası yürüdü

Aydınlı doğa tutkunları, rotayı İzmir'in sakin şehri Seferihisar'ın tarih cenneti Sığacık'a çevirdi. Bölgeye doğa yürüyüş gerçekleştiren doğaseverler 2 bin yıllık tarihe bir kez daha tanıklık etti.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Kuşadası yürüdü
Kuşadası yürüdü
+8
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın'ın doğa ve spor tutkunları Türkiye’nin ilk yavaş şehri(Cittaslow) Seferihisar’a bağlı doğa ve tarih cenneti Sığacık’ta açık hava yürüyüşü gerçekleştirdi.
Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği tarafından (EKODOSD) tarafından düzenlenen etkinliğe katılanlar baharın tüm güzelliklerinin sergilendiği parkuru takip ederek 12 antik İon kentinden biri olan Teos’a yürüdü.
Profesyonel turist rehberi Hakan Bahçecioğlu’yla Teos’un geniş arazilerini gezen ekip antik dönem hikayelerini merakla dinledi.
Tarih ve doğa tutkunu grup antik dünyanın Bağ ve Şarap Tanrısı Dionysos’a adanan tapınağı, en iyi korunmuş yapılarından biri olan Bouleuterion’u, görkemli tiyatroyu, döneminde Teos Grisi ve Afrikano mermerlerinin Roma’ya taşındığı 80 gemi kapasiteli antik limanını dolaştı.
EKODOSD başkan Bahattin Sürücü "Antik bir kentin sadece binlerce yıllık kültürel miraslarını değil, aynı zamanda bu yapıtlar sayesinde doğanın da nasıl korunduğunu yerinde gördük.
Teosluların da zeytinlerini topladığı 2 bin yıla ulaşan tarihe tanıklık etmiş zeytin ağaçlarını hayranlıkla izledik.
Geleneksel hayvancılığın Teos’un taşlarının arasında binlerce yıl önce olduğu gibi hala otlamaya devam ettiğini gördük, baharın tüm güzelliklerini doyasıya yaşadık.
Teos etkinliğimiz bittikten sonra küçük bir balıkçı köyüyken son yıllarda Batı Anadolu’nun favori yerlerinden biri haline gelen Sığacık’a geldik.
Sığacık’ın kıyısal alanlarını bir tekneyle dolaşarak izledik.
Cumbalı taş evleri, Arnavut kaldırımlı dar sokakları, begonviller ve sardunyalarla süslenmiş balkonlarıyla Sığacık Kaleiçi’ndeki evlerin arasında kurulmuş pazarını gezdik. " sözleri ile keyifli geçen etkinliği anlattı.

08 Nis 2024 - 14:33 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi