401 yıllık gelenek!

Nazilli'nin Arslanlı Mahallesi'nde 401 yıllık keşkek geleneği Ramazan Bayramı’nda yoğun katılımla gerçekleşti. İmece usulü yapılan yaklaşık 40 kazan keşkek, gece saatlerinde yapılmaya başlandı.

Mustafa Çelik
Mustafa Çelik Tüm Haberleri
401 yıllık gelenek!
401 yıllık gelenek!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Nazilli'nin Arslanlı Mahallesi'nde 401 yıldan bu yana her Ramazan Bayramı’nda gerçekleştirilen keşkek hayrı, bu yıl büyük bir özenle yapıldı. 40 kazanda yapılan keşkek, 25 bin kişiye dağıtıldı. Arslanlı Camisi’nde kılınan Bayram Namazı’nın ardından vatandaşlar keşkeklerini yiyip bayramlaştı.

’40 KAZANLA 25 BİN KİŞİLİK KEŞKEK YAPILDI’

Arslanlı Mahallesi’nin iki ayrı camide yapılan keşkeğin yaklaşık 700 kilo et ve buğdaydan yapıldığını ifade eden Muhtar Topçuoğlu, "Keşkek geleneğimiz uzun yıllardır devam ediyor. Malum salgın hastalıktan dolayı 2 yıldır yapamıyorduk. Keşkek hazırlığımız bayram arifesinden başlar. Etin dinlenmesi için bir gün önceden hayvanlar kesilir. Sonrasında kazanlar temizlenir buğdaylar kaynatılmaya başlar. Gece aşama aşama işlemler yapılır. Bayram namazından sonra keşkeklerimiz dağıtılmaya başlar. Bu sene yaklaşık 40 kazanla 25 bin kişiye keşkek dağıttık. Böyle bayramlar yaşamayı gerçekten çok özlemiştik. Örf ve adetlerimizi yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Tüm islam aleminin Ramazan Bayramı kurlu olsun. Birlik ve beraberliğimiz bozulmasın. Allah tekrarını nasip etsin” diye konuştu.

10 Nis 2024 - 10:23 - Gündem

Mahreç  Mustafa Çelik