Aydın'da neden başarısız olduk!

İYİ Parti Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Bekir Aydın, İYİ Parti Aydın Milletvekili Ömer Karakaş'ı sert bir şekilde eleştirdi. Aydın, "31 Mart seçimlerinde Aydın'daki başarısızlığın tek sebebi genel başkan kontenjanından İYİ Parti milletvekili seçilen kişidir" dedi.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İYİ Parti Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Bekir Aydın yaptığı açıklamada ateş püskürdü. Aydın, "31 Mart.2024 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Aydın’daki başarısızlığın 1. Derecede sorumlusu genel başkan kontenjanından Aydın İYİ Parti Milletvekili seçilen milletvekilidir. Kendisi Aydın’ı bilmez, Aydın ile Aydınlı ve Aydın’da yaşayanlarla en küçük bir empati taşımadığı açıktır. Söz Konusu vekil tüm teşkilat işlerine müdahale etmiştir. Kim il başkanı olsun ve meclis üyelerini belirleme çabasına girmiştir, Belediye başkan adayları belirleme sürecini yürütmüş ve hangi kriterlerle belediye başkan adaylarını belirlediği belli değildir. İl yönetimi ile ya da diğer parti kurullarıyla istişare yapmadığı açıktır. Sonuç 17 ilçede fiyasko yaşatmıştır. Sadece Kuşadası İlçemizde meclis üyesi çıkarmamıza yol açmıştır. Bu seçim sürecinde tüm partili arkadaşlarımız canı gönülden çalışmıştır.

ÜYELERİMİZ SEÇİM SÜRECİNİ OKYANUSTAKİ BALIKLAR GİBİ GEÇİRMİŞTİR

Çalışmak istemeyen arkadaşlarımız da gayet bariz biçimde açık olan hatayı sahiplenmek istememiştir. Seçim sürecinde üyelerimiz neredeyse okyanus dibindeki balıklar gibi, bıkkınlık, yılgınlık ve isteksizlik içinde bir seçim dönemi geçirmiştir. Efeler ve Büyükşehir adayı açıklandıktan sonra (ki bu başkan adaylarımızın şahsına söylenecek bir sözümüz yoktur, aday olmak istemişler ve kabul görmüştür) partililerimiz malesef oy verecek parti ve aday arayışına düşmüştür. Bu ne hazin ve acıklıdır, Eylül ayında Aydın’da var olan heyecan bizzat vekil müdahalesiyle sönümlenmiş ve sona ermiştir.

KEŞKE İL BAŞKANI BİZLERE KULAKLARINI KAPATMASAYDI

Görünen somut gerçeklerdir asıl dayanağımız. Bu süreçte partili hiç bir arkadaşımıza bir kusur atfedemem, yalnızca temennim odur ki, keşke İl başkanı bizlere, parti teşkilatlarına, üyelere kulaklarını kapatmasaydı. Keşke vekilin gölgesinde siyaset yapmak yerine partililerle ve yönetimle istişare sürecini yürütebilseydi. Bu sürece ilişkin özeleştiriyi yapmazsak sanki hiç bir şey olmamış gibi geçip gidecekler ve Aydın’daki partiye gönül veren insanlarımız suskunluk içinde partiden ayrılacaktır. Bu parti hepimizin emeği, hepimizin umudu, çocuklarımızın geleceğidir.Yerel seçim geçti. Karar hepimizindir. Sorumluluk hepimizindir.
Bir yandan özü başına derken bir taraftan da Aydın’da nerde CHP nin aday yapmadığı CHP li varsa onları İyi Parti Belediye Başkan adayları olarak öne sürmek çelişkili bir durumdur. Sanki belirli bir partiyi zayıflatma çabası gibi imaj oluşturmuştur. Biz bunu hiç onaylamadık. Milletimiz de onaylamadı. Partinin içinden çıkıp teşkilatlar tarafından benimsenen adaylarımız gayet güzel başarılar yakaladılar. Yani siyasette popülarite değil asalet ve adiyet kazandırıyor. Kişiler partiyi kurumsallaştırmaz, parti aidiyetini öncelemek kurumsallaştırır. Bunu tekrar acı tecrübeyle görmüş olduk. Dersler çıkarıyor, nefsimizi terbiye ediyoruz.
Genel Başkanımız Meral Akşener partimizin tartışmasız kurucu lideridir. Yaşadıklarını, ona yaşatılanları bizzat gördük ve aynı süreçleri yaşadık. 27 Nisan’daki Olağanüstü Kongrede aday olmayacağı beyan etti. Ancak bizler, partililer yeniden genel başkana giderek kendisini yeniden genel başkan görmek istediğimizi beyan edebiliriz. Bu çok açık bir duygudaşlık ve gönül bağıdır. Bazılarımız için ülke konjonktürü içerisinde siyasi bir zorunluluktur.

AYDIN'DAKİ BAŞARISIZLIK GENEL BAŞKANI İKNA ETME ÇABASIYLA MI ÖRTÜLECEK?

Buraya kadar bir sorun yoktu. Ancak hali hazırda Aydın İyi Parti Milletvekili olan kişinin, Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener Hanımefendiyi, tekrar aday olmaya ikna etmek için bir açıklama yayınlaması ve diğer İYİ Partili Milletvekillerini Akşener’in evine iknaya gitmek için toplamaya başladığının bilgisinin haber kanallarına düşmesi doğru olmamıştır. Aydın’daki seçim başarısızlığın üstü, genel başkanı ikna etme çabasıyla mı örtülecektir.? Bu algı Aydın özelinde Genel Başkanımız Meral Akşener'e fayda mı sağlar zarar mı verir. Bu durum partimizin toplumsal algısını olumlu yönde mi etkiler, olumsuz yönde mi etkiler? Dışarıdan bakınca nasıl görünüyoruz asıl bunu düşünmeliyiz.Parti içi rol kapmakla değil, ülke insanımıza dürüst ve yeni bir Türkiye Geleceği vizyonu ortaya koymakla yükümlüyüz, aklımızı enerjimizi buna sarfetmeliyiz" dedi.

12 Nis 2024 - 20:55 - Siyaset

Mahreç  Haber Merkezi