Aydın’ın en lezzetlisi

Aydın’ın Efeler ilçesine kurulan pazar yerlerinde taş değirmende öğütülen tahin büyük ilgi gördü. Pazarcı esnafı Cemal Avcılar'ın tezgahının önünde uzun kuyruklar oluşuyor.

Hakan Horata
Hakan Horata Tüm Haberleri
Aydın’ın en lezzetlisi
Aydın’ın en lezzetlisi
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın’da kurulan birçok farklı pazar yerinde tezgah açan Cemal Avcılar, taş değirmende ürettiği tahinle vatandaşın ilgi odağı haline geldi.
Pazarlardaki adıyla Tahinci Cemal olarak bilinen Avcılar, yerli susam ve taş değirmende öğüttüğü tahinle emsallerinden farklılığıyla tüm dikkatleri üzerine çekiyor.
Haznede yer alan susamın yağ eşliğinde, taş değirmende soğuk sıkım ile üretilen tahin, taze bir şekilde vatandaşın sofrasıyla buluşuyor.

KİLOSU ORTALAMA 200 TL
Aydınlı vatandaşlara susamdan direkt olarak taze tahin verdiklerini belirten Avcılar, fiyat hakkında da açıklamalarda bulundu.
Tahinci Cemal, “Değirmeniz taş değirmen ve soğuk sıkım yapmaktadır. Buradan aldığınız tahini direkt olarak taze şekilde tüketebilirsiniz. Şu an tahinin kilosu susamın kalitesine göre 180-200-210 bandında değişiyor. Bizden aldığınız tahinin yağı uzun süre yukarı çıkmaz, dibe çökme yapmaz” diye konuştu.

13 Nis 2024 - 12:29 - Gündem

Mahreç  Hakan Horata