Kilosu 2 bin TL

Üretimde dünya lideri olduğumuz kirazın 2024'teki ilk hasadı yapıldı. Hasat Türkiye'deki 22 milyon kiraz ağacının 2,4 milyon adedine ev sahipliği yapan Manisa'da gerçekleşti.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Kilosu 2 bin TL
Haber albümü için resme tıklayın

Manisa Şehzadeler'deki kiraz ağaçlarının çiçeklenme dönemini çok güzel geçirdiğini dile getiren Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, kiraz ağaçlarının 2024 yılında ihracat rekoru kırmak için bir hafta önce meyve verdiğini, 725 bin ton kiraz rekoltesinin 90-100 bin tonluk kısmını ihraç etmek ve yıllık 250 milyon dolar dövizi Türkiye'ye kazandırmayı hedeflediklerini kaydetti.
Manisa ve İzmir'in erkenci kiraz üreten bölgeler olduğunun altını çizen Uçak, "Cumhuriyetimizin 100. Yılı olan 2023 yılında 83 bin ton kiraz ihracatı karşılığı 215 milyon dolar ihracat yapmıştık. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına da başarılı bir giriş yapmak istiyoruz. Kiraz üretiminde 725 bin tonluk rekolteyle açık ara dünya lideriyiz, ihracatta da dünyanın ilk dört ülkesi arasındayız. İhracatta da ilk üç ülke arasına girmeyi hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

13 Nis 2024 - 15:04 - Ekonomi

Mahreç  Haber Merkezi