İran'dan İsrail'e misilleme

Hürmüz Boğazı yakınında İran'a ait bir helikopter, gemisine baskın düzenlendi. İsrail ordusundan bir sözcü İran'ı gerilimi daha fazla tırmandırmamak konusunda uyardı.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Deniz güvenlik kurumları, Birleşik Arap Emirlikleri ile İran arasında Hürmüz Boğazı'na yakın bir bölge olan Fujairah'ın 92 kilometre kuzeydoğusunda İsrail ile bağlantılı bir geminin "bölgesel yetkililer" tarafından ele geçirildiğini açıkladı. Ele geçirilen gemide 25 kişilik mürettebat olduğu belirlendi. Bir savunma yetkilisinin kaydettiği videoda, komandoların geminin güvertesinde bulunan bir konteyner yığınının üzerine iple indiği görülüyor.
Söz konusu helikopterin, geçmişte başka gemi baskınları da gerçekleştiren İran'ın Devrim Muhafızları tarafından kullanıldığı tespit edildi.
İran devlet medyası baskının düzenlendiği geminin İsrail ile bağlantılı olduğunu ve İran sularına geçtiği sırada kuşatıldığını doğruladı.

İSRAİL'DEN AÇIKLAMA
İsrail askeri sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari baskının ardından açıklamada bulundu.
Hagari yaptığı açıklamada, "İran bölgede gerilimi daha fazla tırmandırmaya devam ederse sonuçlarına katlanacak. İsrail yüksek alarm durumunda. İsrail'i İran saldırganlığından korumak için hazırlıklarımızı artırdık. Karşılık vermeye de hazırız" ifadelerini kullandı.
Baskın, İsrail'in Suriye'deki İran Konsolosluğu'na düzenlediği saldırının ardından, İran ile İsrail arasındaki gerilimin arttığı bir dönemde gerçekleşti.

13 Nis 2024 - 16:45 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi