Tel Aviv ateş altında

İran’ın İsrail'e yönelik beklenen misilleme saldırısı 4 cepheden birden başladı. Tahran yönetimi ile birlikte Yemen'den Husiler, Hamas ve Hizbullah da İsrail'i hedef alıyor. ABD yönetimi olağanüstü toplanıyor.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Tel Aviv ateş altında
Video için play'e tıklayın

İran Yönetimi, İsrail'in Şam'daki Büyükelçiliklerine yaptığı saldırıya bu gece İHA'larla yanıt verdi. İran'a Yemen'deki Husiler, Hamas ve Hizbullah'tan destek geldi.
İran'ın Hemedan ve Ahvaz kentlerinden havalandırıdğı İHA'lar dalga dalga İsrail'i hedef aldı. Tel Aviv'de sirenler çaldı.
Devrim Muhafızları'ndan yapılan açıklamada "Siyonist rejimin Şam'daki İran büyükelçiliğinin konsolosluk bölümüne saldırısına cevap olarak Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri, Siyonist rejimin topraklarındaki belirli hedefleri düzinelerce insansız hava aracı ve füzeyle vurdu." denildi.
Saldırı üzerine İsrail Başbakanlık uçağı “Siyon Kanadı”
ülkenin güneyindeki Nevatim Hava Üssü'nden havalandı.
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun uçakta olup olmadığı henüz bilinmezken, Netanyahu için inşa edilen uçak resmi olarak henüz kullanılmamıştı.
İsrail Havaalanları İdaresi (IAA) tarafından yapılan açıklamada, İran'ın saldırısı nedeniyle İsrail hava sahasının yerel saatle 00.30'dan itibaren kapatılacağı belirtildi.
Açıklamada, uçuşların yeniden ne zaman başlayacağına ilişkin ayrıntıya yer verilmezken, gelişmelere göre güncelleme yapılacağı aktarıldı.
İran'ın İsrail'e yönelik saldırısı ABD'de büyük yankı buldu.
ABD Başkanı Joe Biden, ulusal güvenlik ekibiyle görüşmek üzere Beyaz Saray'a dönme kararı aldı.
Beyaz Saray'dan saldırıyla ilgili yapılan açıklamada "İran, İsrail’e hava saldırısı başlattı. İsrail'in güvenliğine desteğimiz tam. ABD, İran'dan gelen tehditlere karşı İsrail'in savunmasını destekleyecek." ifadeleri kullanıldı.

13 Nis 2024 - 23:57 - Asayiş

Mahreç  Haber Merkezi