Cezası 387 bin TL

EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, Aydın'ın Kuşadası ilçesinde yetişen endemik bitkilere yönelik uyarılarda bulundu.

Sezercan Makas
Sezercan Makas Tüm Haberleri
Cezası 387 bin TL
Cezası 387 bin TL
+6
Haber albümü için resme tıklayın

Endemik türler açısından önemli bir konumda bulunan Kuşadası, bitki ve kuş çeşitliliği ile dikkat çekiyor.
Kayabeğendi olarak bilinen Iberis carica, Tüylü Çan Çiçeği (Campanula tomentosa) ve bilimsel adı Paeonia turcica olan Şakayık’lar çiçeklenmeye başladı.
Bu türlerin birçoğu kayalık çalı çırpı gözüyle bakılan makilik ve fundalık alanlarda yetişiyor. Ancak hepsi de koruma altında.
EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, "Makilik alanların içindeki taşlar endemik olan harika bitkilere hayat veriyor. Ne yazık ki değersizmiş gibi görülen bu alanlar yapılaşmalarla, taş ocaklarıyla ve RES’lerle yok ediliyor. Kuşadası ve çevresi ekolojik hassasiyetleri ve riskleri yüksek olan bir bölgede yer almaktadır" dedi.

CEZASI YÜKLÜ
İnsan eliyle doğaya verilen tahribata dikkat çeken Sürücü, şu ifadelerle sözlerini sürdürdü:
"Bugün sitelerin arasında kalan küçük yeşil alanların içinde yaşam savaşı veren endemik türler, geçmişten bugüne kadar doğal zenginliklerimizi nasıl kaybettiğimizi, günümüzde sitelerin bahçesinde doğum yapan domuzlar ise yaban hayatına nasıl zarar verdiğimizi gösteren somut örneklerdir.
Makiliklere sadece taş gözüyle bakılmamalı, bu alanlara düşünülen proje uygulamaları için öncelikle ekolojik hassasiyetleri çok iyi incelenmelidir.
Özellikle Dilek Yarımadası Milli Parkı’ndan başlayarak, Kuşadası’nın vadilerine inen ve köyleri çevreleyerek kentin etrafını saran yeşil kuşak mutlaka korunmalıdır. Çünkü bu yeşil kuşağın içinde endemik türlerimiz bulunduğu bilinmeli, belki de yeni keşfedilmeye bekleyen başka türlerinde çıkabileceği düşünülmeli, bu alanların aynı zamanda yaban hayatının son sığınakları olduğu unutulmamalıdır.
Bu harika bitkiler cezbedici görüntüleri nedeniyle kırsaldan koparılarak bazen pazar tezgahlarında satılmaktadır. Endemik bitkileri koparan kişiler 387 bin 141 TL gibi çok ağır cezası olduğunu bilmeli, vatandaşlarda bu konuda duyarlı davranarak bu bitkileri almamalıdır."

17 Nis 2024 - 12:42 - Gündem

Mahreç  Sezercan Makas