Aydın esnafı kan ağlıyor

Aydın Lokantacılar Odası Başkanı Ali Ongan, gıdada KDV artışına yönelik değerlendirmelerde bulundu ve esnafın çektiği sıkıntıları dile getirdi.

Hakan Horata
Hakan Horata Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Hazine ve Maliye Bakanlığı temel gıdada alınan KDV'yi, bazı işletmelerin suistimal ettiği gerekçesiyle yüzde 1’den yüzde 10’a yükseltti.
Buna göre; lokanta, kafe, pastane gibi işletmeler kendilerinin hazırlayıp sundukları yiyecek ve içecekler ile dışarıdan temin ettikleri ve sattıkları ürünler için yüzde 10 oranında KDV hesaplayacak.
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Aydın Lokantacılar Odası Başkanı Ali Ongan, KDV'deki artışın esnafı zor duruma sokacağını belirtti.
Seçimler öncesi KDV oranının düşmesini beklerken yaşanan bu artışın kendilerini çok zor duruma düşürdüğünü belirten Ongan, “Yüklü miktarda KDV ödemeleri olacak ve bu esnafı zor duruma düşürecek. Şu süreçte henüz fiyatlarda artış için talep ve beklenti yok. Ancak önümüzdeki süreç neler gösterir bilmiyorum. Esnaftan zam talebi gelirse, hep beraber oturur değerlendiririz” ifadelerine yer verdi.

ESNAF KÜÇÜLMEYE GİDİYOR
Temel gıdada gelen zamların lokantacı esnafını zor duruma soktuğunu belirten Ongan, KDV oranındaki artışla beraber esnafın personel olarak küçülmeye gittiğini belirtti.
Vatandaşın da arz ve taleplerinin değiştiğini belirten Ongan, “Temel gıda ve et grubuna sürekli zam geliyor. Sektörde bir düşüş yaşıyoruz. Daha önce dükkana gelen vatandaş çorba, ana yemek ve tatlı yerken, şimdi gelen vatandaş sadece karnımı doyurayım yeter diyor. Esnaflarımız elaman sayısında eksiltmeye gidiyor. İki tane ustası olan birini çıkartıyor. Bu ekonomik şartlarda dükkan işletmek gerçekten de çok zor” diye konuştu.

17 Nis 2024 - 13:00 - Gündem

Mahreç  Hakan Horata