Biz günah keçisi değiliz

Sosyal medyada kafe ve restoranlara yönelik boykot çağrısına tepki gösteren Söke Lokantacılar Odası Başkanı Bülent Usta, piyasalardaki pahalılığın sorumlusunun lokantacı esnafı olmadığını söyledi.

Ali Bulur
Ali Bulur Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Son günlerde artan zamlar sonrasında bazı vatandaşlar sosyal medya üzerinden kafe ve restoranlara gitmeme üzerine bir boykot başlattı. Boykota bazı kesimlerden destek gelirken bazı kesimlerden de tepki yükseldi. Türkiye'deki yüksek enflasyonun sorumlusunun kendileri olmadığını kaydeden Başkan Usta, "Kendi ücretimizi hesaplamadan saatlerce çalıştığımız işletmelerimizin ayakta kalması için elimizden gelen fedakarlığı yapmaktayız. Ülkemizin içinde bulunduğu yüksek enflasyondan en fazla etkilenen bizleriz. Buna rağmen bizim hedef gösterilmemiz çok yanlıştır" dedi.

BİZ GÜNAH KEÇİSİ DEĞİLİZ

Bir çok esnafın kepenk kapattığı, kalanların da borç batağı içinde bulunduğunu öne süren Bülent Usta, "Dünyanın en pahalı enerjisini, en pahalı etini kullanıyoruz. SGK, KDV, kira, stopaj, POS, banka, online satış komisyonları ve daha bir sürü dolaylı vergi ödüyoruz. Eşimizle, çocuğumuzla geceli gündüzlü çalışıyor, ayakta kalma mücadelesi veriyoruz. Esnafımızın yarısından fazlası borç batağında, yapılandırma üstüne yapılandırma yapıyor. Tabi ki vatandaşın alım gücünü gözetmekteyiz. Oluşan enflasyon işletmelerimize olumsuz yansımaktadır. Kimse bizi günah keçisi göstermeye kalkmamalıdır" ifadelerini kullandı.

"KAMPANYAYI DOĞRU BULMUYORUZ"

Başkan Usta, "Esnafın fiyat tarifesi vardır ve bunun dışında satış yapamaz. Sorun esnaf ve sanatkarlarımız değildir. Bizim girdi maliyetlerimizi, SSK, Bağkur, elektrik, doğalgaz, akaryakıt, işci, kira gibi artışlarımızı bilmeyenler, ahkam kesiyor. Bizler buradan geçinen insanlarız" dedi.

19 Nis 2024 - 17:21 - Gündem

Mahreç  Ali Bulur