Mısır'dan sinyal geldi

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde denizle buluşturulan 3 kaplumbağadan biri olan 'Güzel İzmir' Mısır kıyılarına ulaştı.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Mısır'dan sinyal geldi
Mısır'dan sinyal geldi
Haber albümü için resme tıklayın

İzmir kıyılarında geçtiğimiz yıl Ocak ile Mart ayları arasında 1’i erkek 2’si dişi olmak üzere yaralı halde caretta caretta cinsi 3 iribaş deniz kaplumbağası bulundu.
Nesli tehlike altında olan carettalar, tedavi edilmeleri için Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından Muğla’daki Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne (DEKAMER) gönderildi.
Bakıma alınan carettalar, yaklaşık 6 ay süren tedavi sürecinin ardından Kuşadası’ndan yeniden denizle buluşturuldu.

UYDUDAN TAKİP

Güzel İzmir adı verilen deniz kaplumbağasına güneş enerjisiyle çalışan uydu takip cihazı takıldı.
Yeniden denizlere açılan ve ilk durağı Samos kıyıları olan ‘Güzel İzmir’ bir süre Yunan adaları kıyılarında dolaştıktan sonra yeniden göç etmeye başladı.
4 aylık yolculuğunda yaklaşık 2 bin kilometre yol kat eden ‘Güzel İzmir’ soluğu Mısır’ın Bardawil Gölü yakınlarında aldı.

İSRAİL'İ DE GEÇTİ

Kuşadası’ndan yola çıktıktan sonra on iki adalar üzerinden Akdeniz’e inen ve Kıbrıs’ın altından geçerek Suriye kıyılarına ulaşan deniz kaplumbağası, Lübnan ve İsrail'i geçip Mısır’a ulaştı.
Yapılan teknik takibin ardından Güzel İzmir’in son durağı olan Bardawil Gölü yakınlarının deniz kaplumbağalarının kışlama bölgelerinden biri olduğu tahmin ediliyor.
Güzel İzmir’in son olarak Bardawil Gölü yakınlarında sinyal verdiğini ifade eden Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska; “Bütün kurum ve kuruluşların destekleriyle tedavi altına alınan kaplumbağamız, iyileştikten sonra yine Aydın Kuşadası’ndan denize gönderdik. Tabi bu sefer sırtına bir uydu takip cihazı da takmıştık. Bu uydu cihazı bugün Mısır’ın Bardawil Gölü’ne yakın bir bölgede sinyal verdi. Kaplumbağamız oralara kadar göç etti ve bu sayede o bölgenin de deniz kaplumbağaları açısından kışlama alanı olduğunu tespit ettik” dedi.

20 Nis 2024 - 14:10 - Gündem

Mahreç  İhlas Haber Ajansı