Bitcoin Safiye'nin hukuk savaşı

Kamuoyunda “Bitcoin Safiye” olarak bilinen ve Aydın'da 40 kişiyi dolandırdığı iddiasıyla 81 yıl hapis cezasına çarptırılan Safiye Gökçe Yüce’nin yeniden yargılanmasına başlandı. Yüce, suçsuz olduğunu iddia ederken, avukatı ise mağdurların verdikleri paraları komisyon olacak şekilde isteyerek tefecilik suçu işlediklerini iddia etti.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Bitcoin Safiye'nin hukuk savaşı
Bitcoin Safiye'nin hukuk savaşı
Haber albümü için resme tıklayın

Safiye Gökçe Yüce, yaklaşık 6 yıl önce eşi Oğuzhan Yüce’nin bir jeotermal enerji santralinde elektrik mühendisi olarak göreve başlaması üzerine Adana'dan Aydın’a taşındı.
Burada eşiyle birlikte taşeron şirket kuran Safiye Gökçe Yüce, JES için işçi bulmaya başladı. Bu sırada Aydın Devlet Hastanesi’ne sağlık kontrolüne giden Yüce, iddiaya göre tanıştığı bir doktora kendisini, ekonomist-broker olarak tanıttı.
Doktoru yatırımını kripto para birimi Bitcoin’e yapması konusunda ikna etti.
Bir miktar para aldığı doktora daha sonra kar payı verdi.
Doktora, kendisine yeni müşteriler bulmasını, bunun üzerinden de kar payı ödeyeceğini vadetti.
Böylelikle saadet zinciri benzeri bir yapı oluşturan Yüce, kısa sürede hemşireden, polise kadar çok sayıda meslek grubundan 40 kişiye ulaştı.

TELEFONLARI AÇMADI

Safiye Gökçe Yüce, Bitcoin almak için para topladığı bu kişilere 2 yıl boyunca kar payı ödedi. Para aldığı kişilere, kurdukları şirketin arkasında JES firması bulunduğunu, yeğeninin ise Milli İstihbarat Teşkilatı’nda (MİT) görevli olduğunu anlatan Yüce, 23 Ağustos 2019 tarihinde ortadan kayboldu.
Yüce’nin, telefonlarını açmaması üzerine dolandırıldıklarını anlayan mağdurlardan 27’si, avukatları aracılığıyla Aydın Cumhuriyet Savcılığı’na giderek suç duyurusunda bulundu. Safiye Gökçe Yüce’nin hesapları incelemeye alındı. Kripto para hesaplarında toplam 8 bin 300 Bitcoin olduğu ve bu sayının giderek arttığı belirlendi.

GİŞELERDE YAKALANDI

Safiye Gökçe Yüce her yerde aranırken bir ihbar, Bursa polisini harekete geçirdi.
Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Gebze-Orhangazi-İzmir karayolu Bursa gişelerinde 8 Kasım 2019 günü araçla giriş yapan Safiye Gökçe Yüce´yi, durdurup, gözaltına aldı.
İşlemlerinin ardından Aydın’a getirilen Yüce, tutuklandı. Yüce 4 ay cezaevinde kaldıktan sonra 10 Mart 2020’de yurt dışına çıkış yasağı konularak elektronik kelepçeyle serbest bırakıldı.
1 yıl sonra elektronik kelepçe çıkarıldı. Safiye Gökçe Yüce ve eşi Oğuzhan Yüce hakkında dolandırıcılık suçundan 27 kez ayrı ayrı 1 yıldan 5 yıla kadar toplam 135’er yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

HER MAĞDUR İÇİN 3’ER YIL

Geçen yıl 3 Ekim’de, Aydın 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında Safiye Gökçe Yüce, 27 mağdurun her biri için 3’er yıl olmak üzere toplamda 81 yıl hapis cezası ile toplam 394 bin 300 TL para cezasına çarptırıldı. Aynı davada yargılanan eşi Oğuzhan Yüce ise beraat etti.

ÜST MAHKEME KARARI BOZDU

Safiye Gökçe Yüce, istinaf mahkemesine itirazda bulundu. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 13’üncü Ceza Dairesi, Yüce'nin mahkemede var olan şüpheyi ortadan kaldıracak ve cezalandırılması yönünde tam bir vicdani kanaat oluşturacak kesin, somut ve inandırıcı delilin dosya kapsamında mevcut olmadığı kanaatiyle hükmün bozulmasına karar verip, dosyayı yerel mahkemeye iade etti. Mağdurlar, Ceza Dairesi’nin kararına tepki gösterdi.

YENİDEN YARGILAMA BAŞLADI

Yüce çiftinin Aydın 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına yeniden başlandı.
Duruşmaya Safiye Gökçe Yüce ve eşi Oğuzhan Yüce, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, tarafların avukatları salondaki yerini aldı.
Yüce mahkemede, “Bozma ilamında aleyhe olan hususları kabul etmiyorum. Gelen müzekkere cevaplarına bir diyeceğim yoktur. Önceki savunmamı aynen tekrar ederim. Hiç kimseye bilerek ve isteyerek kasten zarar vermedim.” diyerek kendini savundu.
Sanık avukatlarından Coşkun Karakuş ise “Mağdurlar, müvekkilimin almış olduğu paranın en az yüzde 15 kar ederek kendisine geri ödeneceğinden bahsetmiştir. Bu husus tefecilik suçunu işlediklerinden bahisle suç duyurusunda bulunmamızı doğrulamıştır. Katılanlar verdikleri paraları komisyon alacak şekilde müvekkilden tahsil etmeye çalışarak tefecilik suçunu işlemişlerdir.” diye konuştu.
Mahkeme heyeti, iki kripto para borsasından gönderilen cevapların ve dosyanın bilirkişi heyetine tevdii ile bozma ilamı doğrultusunda yeniden rapor düzenlenmesinin istenmesine karar vererek duruşmayı 3 Temmuz'a erteledi.

20 Nis 2024 - 15:12 - Asayiş

Mahreç  Haber Merkezi