Menderes'i kuruttuk

Aydın tarımının can damarı olan Büyük Menderes Nehri yaz gelmeden alarm vermeye başladı.

Menderes'i kuruttuk
Menderes'i kuruttuk
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Zalihe ANTALYALI - Aydın'da yaz aylarında etkisini göstermesi beklenen kuraklık tarımı şimdiden tehdit etmeye başladı. Öyle ki kent tarımına hayat veren Büyük Menderes Nehri, can çekişiyor.
Geçtiğimiz günlerde yağan yağmurun pek etkisi olmadı. Menderes'in birçok yerinde su kalmadığı veya sulama için çekilemeyecek kadar cılız bir şekilde yer yer birikinti olduğu görüldü.
Acı tabloyu göz önüne seren EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, çarpıcı bir açıklamada bulundu.
Sürücü, "Menderesten yatak sularını çekemeyen bazı çiftçiler, Aydın ve Söke OSB’lerinden gelen ve içinde olumsuz her şeyi barındıran siyah sıvıyı sulamada kullanmak zorunda kalıyor" dedi.

BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK DE ETKİLENECEK
Menderes Nehri'nin göz göre göre ölüme terkedildiğini anlatan Sürücü, "Tarımsal sulamalar başladığında zaten yetersiz doluluk oranına sahip baraj suları verilse dahi, önümüzdeki aylarda önemli su sıkıntılarının oluşacağı görülmektedir. Sudaki sıkıntılar sadece tarımı değil çok sayıda canlı türüne ev sahipliği yapan Büyük Menderes Deltası’nın biyolojik çeşitliliğini de olumsuz etkileyecektir." dedi.

TAŞKÖPRÜ'YE DİKKAT ÇEKTİ
Taşköprü'de neredeyse su kalmadığını kaydeden Sürücü, "Söke’ye bağlı Sarıkemer’deki Tarihi Taşköprü’de neredeyse su tamamen bitmiş durumda. Bu alanda sular kuruduğundan, tonlarca çöp, katı atıklar, ağaç kütükleri, çalı çırpı köprünün kemerlerini tıkamış olduğu ve köprüye ne kadar zarar verdiği net bir şekilde görülmektedir" diye konuştu.
Sürücü, bölgede kurumlar arası işbirliğiyle bir an önce çalışmaların başlatılması gerektiğini ifade etti.

22 Nis 2024 - 09:40 - Gündem