Aydın’da o sektöre zam yok

Aydın Berberler ve Güzellik Salonları Odası Başkanı Serhan Avşar, 2025’e kadar fiyat tarifesinde bir artış planlamadıklarını belirtti ve meslekle ilgili açıklamalarda bulundu.

Hakan Horata
Hakan Horata Tüm Haberleri
Aydın’da o sektöre zam yok
Haber albümü için resme tıklayın

31 Mart Yerel Seçimleri sonrası birçok sektörde farklı zamlar vatandaşın tepkisine yol açtı. Aydın’da da farklı sektörlerde zamların yaşandığı iller arasında girdi. Vatandaşın sıklıkla kullandığı berber ve kuaförlerde ise “fiyat artışı olacak mı” konusu gündem oldu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Aydın Berberler ve Güzellik Salonları Odası Başkanı Serhan Avşar, yakın zamanda fiyat tarifesinde güncellemeye gitmeyeceklerinin altını çizdi. Meslekteki hijyen, randevu sistemi ve çıraklık konusuna değinen Avşar, esnafın kira sorununa da dikkat çekti.

“2025’E KADAR ZAM YOK”

Ülkede yaşanan ekonomik sıkıntıların her sektörde zam yapılmasına yol açtığını belirten Avşar, gelecek planlamaları arasında zam olmadığını belirtti. Avşar, “Biz oda olarak zam yapmayı düşünmüyoruz. Eğer 2025’e kadar ciddi bir artış yaşanmazsa ekonomide, zam planlarımız arasında yok. İlçelerdeki odalar bize bağlı değil. Biz merkez ilçe genelinde konuşuyoruz. Esnafımız da yeni fiyatlardan gayet memnun. Vatandaşın da ufak tefek sitemleri olabiliyor. Ancak diğer sektörlere bakıldığında bizde de fiyatın artış olması gayet doğal. Yapılan zamlardan da biz sorumlu değiliz” diye belirtti.


“KENDİMİZİ GÖSTEREMİYORUZ”
Aydın’da berberler ve kuaförler olarak en büyük sorunun dükkan kirası olduğuna değinen Avşar, kiralar sebebiyle ana caddelerden ara sokaklara taşındıklarını belirtti. Avşar, “Esnafımızın en büyük sorunu kira. 3 bin lira olan bir kira bir anda 20 bin, 25 bin liraya yükseldi. Birçok esnaf kardeşimiz ana caddelerden ara sokaklara dükkan arıyor. Artık kendimizi vatandaşa gösteremiyoruz. Ara sokaklara tıkılı kaldık” ifadelerine yer verdi.

“YÜZDE YÜZ HİJYEN”
Pandemi döneminden sonra birçok berber ve kuaförlerde hijyende çağ açtıklarını belirten Avşar, vatandaşın da dükkanlarda en çok tercih ettiği konulardan birinin hijyen olduğunu dile getirdi. Avşar, “Pandemi döneminden sonra berber ve kuaförlerde hijyen konusunda çağ açtık. Bizim tüm malzemelerimizin hepsi tek kullanımlık. Sağlık ön planda. Vatandaşımız da çok bilinçli, hijyen olmayan yere gitmiyor. Bugün müşteri kazanmanın birinci şartlarından biri oldu hijyen. Bu konuda çok şükür hiçbir sıkıntımız bulunmuyor” diye konuştu.


“RANDEVU SİSTEMİ OTURDU”

Berber ve kuaförlerde en önemli konulardan birinin randevu sistemi olduğunu belirten Avşar, pandemiden bu yana kurumsallaşma yönünde önemli adımlar attıklarını ifade etti. Avşar, “Şu sıralar randevu sistemi tam olarak rayına oturdu diyebiliriz. Artık müşteriye 24 saat yetmiyor. Müşteri sıra da beklemek istemiyor. Randevusunu alarak traş olup gidiyor. Biz de bu durumdan memnunuz. Hedefimiz mesleğimizin kurumsallaşması yani en azından yarı kurumsallaşması. Randevu sistemini de bu yüzden çok önemsiyoruz. İnşallah randevu sistemi bu şekilde güzel devam eder” dedi.

“ÇIRAK SIKINTIMIZ VAR”

Diğer mesleklere oranla çırak sıkıntısının daha az olduğunu dile getiren Avşar, mesleğe teşvik konusunda açıklamalarda bulundu. Avşar, “Mesleğimizde çırak sıkıntısı daha az ama yok diyemeyiz. Biz göreve geldiğimiz günden bu yana 90 – 100’e kadar çırak temin ettik. Tabi bu çırakların bazıları mesleğe devam etti bazıları da başka mesleklere yöneldi. Biz çırak yetiştirme konusunda vatandaşı bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde okulun kapanmasına yakın, mesleğimiz tanıtmak amaçlı okullarda seminer vermeyi düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.

22 Nis 2024 - 16:12 - Gündem

Mahreç  Hakan Horata