Yüksek faiz ikinci eli vurdu

Bankaların yüksek faiz oranları ve kredi kartı kısıtlamaları ikinci el otomobil piyasasını vurdu.

Mustafa Çelik
Mustafa Çelik Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Bankaların faiz oranlarını arttırması ve kredi kartında nakit avans imkanını kaldırması ikinci el otomobil sektörünü vurdu.

Koronavirüs sürecinden sonra yaşanan kontrolsüz artış sonrası fiyatlardaki düşüşe rağmen, ikinci el otomobil piyasası durma noktasına geldi.

300 BİN KREDİNİN DÖNÜŞÜ 900 BİN TL

Aydın’ın Nazilli ilçesinde Galericiler Sitesi’nde hizmet veren galerici Onur Tosun, ikinci el piyasasını değerlendirdi. Yaşanan durgunluğun en büyük nedeninin bankaların mevduat faizleri ile kredi faizlerini arttırması olduğunu kaydeden Onur Tosun, “Vatandaş 300 bin TL’lik bir kredi çekmiş olsa 900 bin TL olarak geri ödüyor. Çok fazla bir rakam. İnsanlar da bunun farkında. Piyasada bu nedenle bir kımıldama yok. Çoğu insan işlerini kredi kartıyla, taksitli nakit avansla işlerini çeviriyordu. Hepsi kapanınca piyasa iyice kötü oldu.” dedi.


“KREDİLER DÜŞMEZSE YAPRAK KIMILDAMAZ”

Otomobilin yatırım aracı olmaktan çıktığını kaydeden galerici Tosun, “Vatandaş eski arabasını verip yenisini almak istiyor ya da çocuğuna araç alıyor. Bu alışverişlerin çoğu nakit değil. Yüzde 99’u kredi kartıyla alışveriş yapıyor. Krediler düşmediği sürece hiçbir şekilde piyasada yaprak kımıldamaz. Şu anda faizlerin yüksek olmasından dolayı çoğu insan parasını bankaya yatırıyor” ifadelerine yer verdi.

25 YAŞINDA ARAÇ 250 BİN TL

20 ve 25 yaş aralığında olan ikinci el araç fiyatlarının minimum 250 bin TL’den başladığını söyleyen Onur Tosun, en çok tercih edilen araçların ise Fiat, Ford ve Renault markalarının olduğunu kaydetti. Masrafı düşük olduğu için orta segment araçlarda ticaret yapıldığını aktardı.

Ekli Dosyalar

22 Nis 2024 - 18:33 - Ekonomi

Mahreç  Mustafa Çelik