Söke için tarihi adım!

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) Söke Pamuğu için Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'na coğrafi işaret tescil başvurusu yaptı.

Ali Bulur
Ali Bulur Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Aydın'ın pamuk deposu Söke'de beyaz altın için önemli bir adım atıldı. Söke Pamuğu ile ilgili başvuru Avrupa Birliği Komisyonu tarafından uygun bulunarak, AB Resmi Gazetesi’nin bugünkü sayısında yayınlandı. Söke Pamuğu, 3 aylık itiraz süresinin ardından Avrupa Birliği'nde ilk coğrafi işaret alan pamuk ürünü olacak.

SÖKE PAMUĞU HAK ETTİĞİ DEĞERE KAVUŞUYOR

Söke Ticaret Borsası Başkanı Nejat Sağel konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, " Söke Pamuğumuzun dünya çapında duyulmasını istedik. Bunun için Avrupa Birliği Komisyonu Tarım Kırsal Kalkınma Genel Müdürlüğü'ne tescil başvurusunda bulunduk ve başvurumuz 25.04.2024 tarihinde C/2024/2893 sayılı AB komisyonu resmi gazetesinde ilan edildi. Söke pamuğumuz yıllardır hak ettiği değere kavuşuyor. Bizlerde buna aracı olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Pamuk ekim zamanı üreticilerimize bu müjdeli haberi vermenin mutluluğunu yaşıyorum. Bu ilanın Ülkemiz ve Söke’mize hayırlı uğurlu olmasını diliyor, bereket ve değer getirmesini temenni ediyorum.” dedi.

25 Nis 2024 - 17:40 - Gündem

Mahreç  Ali Bulur