İYİ Parti’de seçim günü!

İYİ Parti'de yerel seçim başarısızlığı nedeniyle genel başkanlığı bırakan Meral Akşener görevi bırakma kararı almıştı. Bugün yapılacak kurultayda partinin yeni genel başkanı belirlenecek.

Zeliha  Antalyalı
Zeliha Antalyalı Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Yerel seçimlerden hayal kırıklığıyla ayrılan İYİ Parti’de kurultay günü geldi çattı. ATO Kongre Salonunda yapılacak kurultayda genel başkanlık seçimi için, Müsavat Dervişoğlu, Koray Aydın, Tolga Akalın ve Günay Kodaz yarışacak. 1.302 kayıtlı delegenin bulunduğu kurultayda, Aydınlı delegeler de yer alacak.

AYDIN’DAN 26 DELEGE

Aydın’dan 26 delege olağanüstü kurultayda genel başkanı belirlemek için oy kullanacak. Delegelerin yanı sıra il, ilçe başkanları, önceki dönem milletvekilleri de kurultaya davet edildi Genel başkan seçilebilmek için adaylardan birinin delegelerin salt çoğunluğun oyunu alması gerekiyor.

KORAY AYDIN İLE MÜSAVAT DERVİŞOĞLU YARIŞIYOR

Kulislere göre, ilk turda hiçbir adayın gerekli çoğunluğa ulaşması beklenmiyor. Akşener’in desteklediği Dervişoğlu ile Koray Aydın arasında geçmesi beklenen genel başkanlık yarışında, ilk turda sonuç alınamazsa, ikinci turda en fazla oy alan iki aday yarışacak. Parti kulislerinde, ikinci tura kalmaması durumunda, Tolga Akalın’ın Dervişoğlu’nu destekleyeceği belirtiliyor. Genel Başkanlık seçiminin tamamlanmasının ardından, parti organları için de seçime yapılacak.


AKŞENER MUAMMASI

Öte yandan, kurultayda Akşener’in de bir veda konuşması yapması bekleniyor. Ancak, parti kulislerinde Akşener’in kurultaya hiç gelmeyebileceği de iddia ediliyor

27 Nis 2024 - 09:43 - Gündem

Mahreç  Zeliha Antalyalı