Aydın’ın tarihi camisi

Aydın'ın Kuyucak ilçesinde bulunan ve 1591 yılında yapılan Şatır Ali Ağa Camii, 433 yıldır ezan sesi ile huzur veriyor.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Aydın’ın tarihi camisi
Aydın’ın tarihi camisi
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın’ın önemli tarihi yapıları arasında yer alan ve Kuyucak’ta bulunan Şatır Ali Ağa Camii, bölgenin kültürel mirası olarak dikkat çekiyor. İbadethane olmasının yanı sıra, bölge halkının birbiriyle kaynaştığı ve kültürel etkinlikler düzenlediği bir merkez olan Şatır Ali Ağa Camii, mimarı yapısıyla görenleri büyülüyor. Geleneksel Osmanlı Mimarisinin izleniri taşıyan Camii, dış cephe ve iç mekan özellikleriyle zarafet barındırıyor. 1591 yılından bu yana ayakta kalan Şatır Ali Ağa Camii, gelecek nesillere aktarılan önemli bir miras olma özelliğini taşıyor.

KENDİNE HAYRAN BIRAKIYOR

2018 yılında başlatılan ve 2 yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından restore edilen tarihi ibadethane, Aydın tarihine ve kültürüne dair önemli ipuçları veriyor. Restorasyon çalışmalarının ardından cami, yepyeni bir görünümle ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor.

HUZUR VERİYOR

Şatır Ali Ağa Camii ile ilgili açıklamalarda bulunan Aydın İl Müftüsü Hasan Güneş, tarihi mekanlarda ibadet etmenin yanı sıra, bu merkezleri korumanın kendileri için çok önemli olduğunun altını çizdi. Cami’nin huzur verdiğini belirten Güneş, “Camiler bir ülkenin İslam beldesi, yaşayan insanların da Müslüman olduğunun nişaneleridir. Kuyucak'ta da bunun önemli örneği olan Şatır Ali Ağa Camii'nde görmekteyiz. Bu caminin 433 yıldır ibadete açık olduğu biliniyor. Hem ecdadımızın hem de bugüne kadar orada yaşayan kardeşlerimizin namazlarını kesintiye uğratmaksızın namazlarını burada deruhte ettiklerini gösteriyor, hem de ecdadımızın cami mimarisinin o dönemlerde nasıl olduğunu bize gösteriyor. Bu tür tarihi camilerde ibadet etmek insana huzur veriyor. Bize düşen iki husus var. Bunlardan birincisi bu camilerde bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da ibadetlerimizi yerine getirmek ikincisi de ecdadımızın bizlere bırakmış olduğu bu güzel eserlere sahip çıkmaktır" ifadelerini kullandı.

28 Nis 2024 - 10:53 - Gündem

Mahreç  İhlas Haber Ajansı